Yılmaz: KKM’yi ani bir formda bitirme üzere bir yaklaşımımız yok

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, “İç tasarruflarımızı, ihracatımızı, turizm gelirlerimizi artırdıkça, döviz kazandırıcı faaliyetlerimizi geliştirdikçe, kur da daha sağlıklı bir tabana kavuşmuş olacaktır.” dedi. Yılmaz, “Kur muhafazalı sistemini ani bir formda bitirme üzere bir yaklaşımımız yok. Etaplı bir formda burada hareket edilecek, hiçbir halde telaşa mahal yok.” açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, katıldığı televizyon programında değerlendirmelerde bulundu.

CNN Türk televizyonunda soruları yanıtlayan Yılmaz, enflasyonun dünyada ve Türkiye’de temel sorun olduğuna, öteki taraftan resesyon riski bulunduğunu söyleyerek, Türkiye’nin gerçek tarafta çok güçlü olduğunu, ihracatta ve turizm gelirlerinde büyük bir artış kaydettiğini ve son 3 yılda birikimli olarak bakıldığında dünyanın yüzde 6 büyürken, Türkiye iktisadının yüzde 20 civarında büyüdüğünü belirtti.

Yılmaz, enflasyonla, değişik boyutları ve ögeleriyle çaba edeceklerini belirterek, “İşin bir tarafında olağan ki para siyasetleri var. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın, Merkez Bankamızın misyon alanı içinde olan konular var ancak bundan ibaret değil. Bir taraftan maliye siyasetimizle, para siyasetimizin bir bütünlük arz eder biçimde, uyumlu bir biçimde sürdürülmesi kelam konusu. Öbür yandan sektörel siyasetler da enflasyonu etkileyebiliyor.” sözlerini kullandı.

Hane halkının en büyük sıkıntısının besin, kira ve güç üzere başlıklar olduğunu lisana getiren Yılmaz, tarım ve besinin stratejik bir dal olduğunu, birçok farklı alanı içermesi hasebiyle çok kapsamlı olarak ele alınacağını kaydetti.

“Dünyada büyüme suratı düşüyor”

Yılmaz, enflasyonda “beklenti yönetimi”nin kıymetine dikkati çekerek, eser ve hizmetlerde görülen fiyat artışlarına ait şu değerlendirmelerde bulundu:

“Maalesef olumsuz beklentiler oluşturulunca, bu kendini besleyen bir sürece dönüşüyor. İşte bizim bu beklentileri kırmamız gerekiyor geleceğe dönük olarak. Beşerler bazen bu işin fiyatı artacak diye, tüketici de yapabiliyor bunu üretici de yapabiliyor bunu, işte yarın daha fazla olacak diye bakıyorsunuz şimdiden harekete geçme eğilimi olabiliyor. Bu psikolojiyi, bu beklentileri kırmamız gerekiyor. Tekrar bizim olağanlaşmaya yanlışsız gitmemiz gerekiyor lakin bu bir süreç. Bir gecede olabilecek bir şey değil elbette. Lakin belirli bir vade içinde evre basamak göreceksiniz bu mevzuda birtakım aralar alacağız. Dünyadaki gelişmeler de bir ölçü bize yardımcı olacak. Zira emtia fiyatları gerilemeye başladı. Dünyada büyüme suratı düşüyor. Memleketler arası kuruluşların yayınlarına baktığınız vakit yüzde 3’ün altına düşecek bu sene dünya büyümesi. Global seviyede, büyümede bir sorun var. Bu da petrole, başka emtiaya olan talebi aşağıya çekiyor. Bu da fiyatları düşürüyor, münasebetiyle dünyada enerji başta olmak üzere fiyatlarda bir düşüş görüyoruz. Bu da bize bir ölçü yardımcı olacak. Bir taraftan da içerideki önlemlerimiz, bütün bunlarla birlikte basamak etap daha olumlu bir noktaya geleceğiz.”

“İyi bir süreç idaresi ile enflasyonu aşağılara çekeceğiz”

Enflasyonda tek haneli sayılara kısa müddette ulaşılamayacağını ve Orta Vadeli Program’da buna yer verileceğini belirten Yılmaz, “Belli bir süreç bu, iktisat bu türlü bir alan. Tek başına enflasyon her şeydir diye baktığınızda çok kısa müddette de bir şeyler yaparsınız ancak öteki alanları kırar dökersiniz. Bir taraftan da istihdam, büyüme ve toplumsal istikrarlar var. Hasebiyle bütün bu istikrarlar ve aşikâr bir süreç içinde, yeterli bir süreç idaresi ile enflasyonu aşağılara çekeceğiz. Lakin şunun altını çizeyim. Bu süreçte bilhassa çalışan bölümleri, geniş kesitleri enflasyona ezdirmeme istikametinde de önlemler alacağız. Yani bu vakit alacak derken bir taraftan da geniş toplum kesitlerinin enflasyon karşısında ezilmemesi, satın alma güçlerinin korunması noktasında da birtakım önlemleri bugüne kadar aldık, almaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

“Kur da daha sağlıklı bir yere kavuşmuş olacaktır”

Yılmaz, kurdaki artışa ait soruya ise “Döviz arzı ve talebi ortasında bir istikrar oluşumu değerlidir. Bu açıdan özgür kur rejimimiz var bizim. Bizim rastgele bir kur varsayımımız yahut kur maksadımız kelam konusu değil. Spekülasyonlara karşı yalnızca uğraş ederiz, o zira piyasayı bozucu bir şey. Onun ötesinde, döviz kuru piyasadaki arza-talebe nazaran yerini bulur. Burada değerli olan bizim cari açığı azaltmaya dönük önlemlerimiz. Bu kurda da birebir vakitte istikrarın temelidir bence. İç tasarruflarımızı arttırmalıyız, kamu başta olmak üzere. İç tasarruflarımızı, ihracatımızı, turizm gelirlerimizi arttırdıkça, döviz kazandırıcı faaliyetlerimizi geliştirdikçe, kur da daha sağlıklı bir yere kavuşmuş olacaktır. Merkez Bankamızın rezervleri de daha âlâ bir noktaya gelecektir.” cevabını verdi.

2028 için 1,5 trilyon dolarlık bir ekonomi hedeflediklerini hatırlatan Yılmaz, “Bunun alışılmış ki kaideleri var. Nasıl ki 230 milyardan bugün 900 milyar dolarlar düzeyine geldiysek önümüzdeki devirde de 1,5 trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklüğe ulaşmayı hedefliyoruz. Bu da yatırım demek, yatırımları her vakit desteklemeye devam edeceğiz, yatırımlar için uygun ortam ve finansman konusunda çabalarımızı sonuna kadar ortaya koyacağız.” dedi.

Reklam Alanı

“Gerekli önlemleri alarak hareket edeceğiz”

Kur Muhafazalı Mevduattan ani bir formda çıkış yerine, tedrici bir geçiş olması gerektiğini, aksi takdirde bunun finansal piyasalarda istikrarsızlığa yol açabileceğini belirten Yılmaz, Kur Muhafazalı Mevduatın yıl sonunda bitmeyebileceğini ve bunun koşullarının tartışılması gerektiğini tabir etti.

Yılmaz, “Kur muhafazalı düzeneğini ani bir halde bitirme üzere bir yaklaşımımız yok. Evreli bir halde burada hareket edilecek, hiçbir formda kaygıya mahal yok. Başka taraftan Türk lirası cinsi tasarruf enstrümanlarını cazip hale getirerek bu süreçte, farklı dövize vesaireye bu tasarrufların yönelmemesi için gerekli önlemleri alarak hareket edeceğiz, burada hiçbir kaygı olmasın.” diye konuştu.

“Yılın ikinci yarısında daha olumlu bir perspektif var”

Türkiye’nin dışa açık ve özgür piyasayla yoluna devam eden bir iktisada sahip olduğunun altını çizen Yılmaz, kurun belirli marjlar dahilinde hareket edebileceğini belirterek, şöyle devam etti:

“Burada kıymetli olan nominal kur ile gerçek kur. Yani gerçek kur dediğimiz enflasyondan arındırılmış kurdur. Enflasyonist ortamda kur hiç hareket etmiyorsa aslında Türk lirası bedel kazanıyor demektir, enflasyonla birlikte Türk lirası kıymet kazanıyor demektir. Münasebetiyle enflasyonun olduğu bir ortamda, enflasyonla üç aşağı beş üst paralel bir halde kurda muhakkak bir hareket Türk lirasının kıymetini gerçek olarak koruyor olması manasına gelir. Münasebetiyle bu gerçek kur üzerinden bakmamız daha manalı diye düşünüyorum. Gerçek kurda ben çok kıymetli bir hareketlilik göreceğimizi düşünmüyorum. Bilhassa önümüzdeki periyotta daha olumlu bir perspektifimiz var. Niye? Cari açıktan bahsetmiştim, yılın ikinci yarısında çok daha olumlu bir perspektife sahibiz. Cari açık tekrar olmaya devam edecek ancak bir düşüş trendi görüyoruz. Güç fiyatları başta olmak üzere, diğer faktörler devreye girecek. Hasebiyle cari açığımızda, yılın ikinci yarısında daha olumlu bir perspektif var. Bunu politikalarımızla da destekleyeceğiz.”

Temmuz ayında minimum fiyata yapılacak orta artırım için görüşmelerin başladığını anımsatan Yılmaz, “Temenni ederiz ki bu üçlü görüşmeler bir uzlaşmayla, ortak anlayışlı sonuçlansın. Müzakereler yapılıyor şu anda. Bu müzakereler temmuz ayı içinde bitecek ve minimum fiyatta satın alma gücünü müdafaaya, enflasyona ezdirmemeye dönük bir yaklaşım sergileyeceğiz.” dedi.

Yılmaz, memur ve emekli maaşlarında düzenlemeler yapılacağına değinerek Hazine ve Maliye, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik bakanlıkları ile Strateji ve Bütçe Başkanlığının bu bahiste çalışma yaptığını bildirdi.

Asgari fiyat konusunda 500 dolar düzeyinde bir sayının söylem edildiğinin hatırlatılması üzerine Yılmaz, “Biz TL konuşmak durumundayız. Buradaki temelimiz şu, çalışanlarımızı enflasyona hiçbir formda ezdirmemek. Bu bizim ana unsurumuz ve mümkünse büyümeden, kalkınmadan bu bölümlere refah hissesi vermek.” tabirlerini kullandı.

Yılmaz, “İşverene takviye sürecek mi?” sorusuna “Bütün bu müzakerelerin sonucunda göreceğiz bunları. Lakin şunu söyleyebilirim, biz her vakit hükümet olarak çalışanlardan yana olmuşuzdur. Lakin patronların de tasalarını dikkate almak durumundayız.” karşılığını verdi.

Asgari fiyat görüşmelerinin bayram öncesi sonuçlanmasına yönelik soru hakkında Yılmaz, “Zannetmiyorum doğrusu. Bu müzakereler aşikâr bir süreç alacaktır. Değişik durumlar doğal bir biçimde emekçi tarafı farklı bir şey diyecektir, patron farklı söyleyecektir. Burada iktisattaki gelişmeler kesinlikle masaya yatırılacaktır. İki taraf da argümanlarını koyacaktır ortaya. Temenni ederiz ki bir orta noktada buluşsunlar.” diye konuştu.

Yılmaz, en düşük memur maaşının 22 bin lira olarak ne vakit memurun cebine gireceğine yönelik soruya “Bu düzenleme talebimizi Meclis’imize arz edeceğiz. Gerisi Meclis’in takvimi lakin ben gecikeceğini düşünmüyorum. Meclis’imiz muhtemelen bayramdan sonra da bir mühlet çalışacak. Münasebetiyle o süreç içinde bu yasal düzenlemelerin öncelikli bir halde ele alınacağını bekliyoruz.” yanıtını verdi.

Kamuda tıpkı işi yapıp farklı maaş alanlar ortasında bir bütünlük sağlamaya yönelik çalışma olup olmayacağıyla ilgili soru üzerine Yılmaz, hukuk devleti normları içinde kazanılmış haklara hürmet duymak gerektiğini lakin bu hususta olabildiğince sadeleştirme yapmaktan yana olduklarını tabir etti.

Yılmaz, emekli maaşı 7 bin 500 liranın üzerinde olup artırım alamayanların yaşadığı sorunu çözmeye yönelik Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının alternatifler üzerinde çalışma yaptığını söyledi.

“Verimli çalıştığınız vakit aslında tasarruf yapmış oluyorsunuz”

“Kamuda tasarruftan kastınız ne?” sorusuna Yılmaz, “Verimlilik aslında. En değerlisi bence verimlilik. Yani verimli çalıştığınız vakit zati tasarruf yapmış oluyorsunuz. Kaynakları en verimli halde kullanmak, atıl tutmamak. Bunları amaçlarınız doğrultusunda azami seviyede harekete geçirmek. Tasarrufun özü bu. Yatırım dediğimiz şey, aslında tasarruf demek, daha fazla getirisi olan işlere, daha fazla verimlilik, refah getirecek işlere öncelik vermek. Kaynakları o alanlara daha fazla teksif etmek. Bütün bunlar aslında kamuda tasarrufu arttırıcı hadiseler. Buna tek tek kurumlarımızın bakması lazım. Her kurumumuz kendi içinde bu değerlendirmeleri yapacak. Makro seviyede onlara verilen limitler, çerçeveler içinde elbette. Burada değerli olan, kaynakların sınırsız olmadığını bilerek birebir kaynakla daha fazla hizmeti nasıl üretirim mantığıyla olaya bakabilmek.”

“Yeni devirde tartı hangi alandaki yatırımlara verilecek, hangi bölümler öne çıkacak?” sorusu üzerine Yılmaz, gelecek periyotta katma bedeli yüksek bir ekonomik yapı oluşturma, ihracata dönük bir yapıyı daha ileri götürme noktasında kritik alanların ön plana çıkacağını belirterek bunların savunma sanayi, güç, sıhhat sanayisi, bilişim ve besin üzere alanlar olduğunu vurguladı.

Yılmaz, “Yabancı yatırımcıyı nasıl çekeceksiniz?” sorusuna “Bizim iki sihirli sözümüz, inanç ve istikrar. Yerli ya da yabancı ayrımı yapmadan söylüyorum bunu. Bir ülkede itimat ve istikrar, öngörülebilirlik, politikalarınıza itimat varsa içeriden de dışarıdan da yatırımcılar çok daha rahat bir halde gelip yatırım yapabiliyorlar. Fakat değerli olan bunun altını somut siyasetlerle doldurmamız. İstikrarımızı sağlamış durumdayız. İtimada dönük en değerli bedelimiz şu, söylediğimizi yapmak, yapamayacağımız şeyleri söylememek, gerçekçi olmak.” karşılığını verdi.

“Merkez Bankası’nın araç bağımsızlığı var”

“Faizler yükselecek mi? Şayet faizler yükselirse Türkiye’nin yatırım, üretim, ihracat ve istihdamda yakaladığı ivme bozulabilir mi?” sorusu hakkında Yılmaz, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Birincisi şu, hedef ve araç problemi. Merkez Bankası genel siyasetler konusunda hükümetin ana çizdiği çerçeveyi benimsemek durumunda. Bu da orta vadeli programda şekilleniyor. Bunun ötesinde Merkez Bankası’nın araç bağımsızlığı var. Yani elinde bir sürü enstrümanlar var. Rezerv var, diğer birtakım enstrümanlar var. Makro birtakım önlemler alma imkanı var. Kaynaklarını yönlendirme imkanı var. Münasebetiyle Merkez Bankası genel amaçlarla uyumlu olacak bir halde fiyat istikrarını işte enflasyonla uğraş kapsamında bu araçlarla ilgili değerlendirmesini yapacaktır. Nasıl kıymetlendirme yapacağını ben artık söyleyebilecek durumda değilim. Söylemem aslında o araç bağımsızlığına karşıt hareket etmem manasına gelir. Bir taraftan da Merkez Bankası ile ilgili kanunda şu var, fiyat istikrarını sağlamak gayesiyle çelişmemek kaydıyla hükümetlerin istihdama, büyümeye ait siyasetlerine da takviye olur. Bir taraftan da bu türlü bir misyonu var. Münasebetiyle Merkez Bankamız gerek dünyadaki gerek Türkiye’deki konjonktürü kıymetlendirerek, genel siyasetleri da dikkate alarak gerekli adımları atacaktır. Bekleyip göreceğiz.”

Yılmaz, “Faiz siyasetinde günün kurallarına nazaran bir güncelleme görecek miyiz?” sorusuna şu cevabı verdi:

“Bütün bu sürecin sonunda en son olarak arzuladığımız nedir? Hem enflasyonu hem faizleri düşürmek. Belirli bir vade içinde, belirli bir gelecek perspektifi içinde bunu başarmak istiyoruz. Lakin buraya giderken kullanılması gereken yollar, prosedürler, araçlar biraz teknik sıkıntılar artık. Hedef dediğim üzere ülkeyi daha istikrarlı bir yapıya götürmek, faizlerin de enflasyonun da düştüğü, sürdürülebilir büyümenin desteklendiği bir ortam oluşturmak. Hedefimiz ne? Daima istikrar içinde büyümek. Enflasyonu yalnızca ekonomik bir problem olarak görmüyoruz. Enflasyon, birebir vakitte toplumsal bir sorun. Enflasyon bir taraftan firmaların öngörebilirliğini azaltarak iktisada ziyan verdiği üzere toplumsal istikrarları, gelir dağılımını da bozucu tesirleri olan bir hadise. Hasebiyle ekonomik ve toplumsal açıdan baktığımızda enflasyonla kararlı bir formda çaba etmek durumundayız. Burada Merkez Bankası kendi alanında yapması gerekeni yapacak. Maliye siyaseti, yapısal ıslahatlar, sektörel siyasetler birçok boyutuyla enflasyonla gayret etmeyi sürdüreceğiz ve enflasyonu çok daha makul düzeylere taşıyacağız.”

Sektör temsilcilerinin yaşadığı kredi kullanamamakla ilgili zahmetlerin giderilmesi için hangi adımların atılacağına ait soru üzerine Yılmaz, “Bunlar, para siyasetlerindeki bir ölçü belirsizliğin yol açtığı sonuçlar olabilir. Hükümetimiz çıktı, programlarımızı hazırlıyoruz. Para siyasetlerindeki çerçeve netleştikçe, oradaki belirsizlikler azaldıkça finansal piyasalar daha tesirli bir biçimde işleyecektir diye düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

Yatırımcının fiilen ödediği faizin kıymetli olduğuna işaret eden Yılmaz, “Bunu aşağıya çekmemiz lazım ki yatırımın maliyeti düşsün, yatırımcı daha az maliyetle yatırımlarını gerçekleştirebilsin. Bu perspektif içinde hareket ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yılmaz, tüketim harcamalarında önemli artış olduğuna dikkati çekerek “Sanayi üretimine bilhassa üreticilere işletme kredisi olsun, yatırım kredisi olsun bu noktalarda rahatlatıcı birtakım adımların atılması gerektiğine inanıyorum. Lakin bunun karşılığında da ithalatı teşvik edici kredileri de dengelememiz gerekiyor. Önümüzdeki devirde bir taraftan da bilhassa sanayi kesiminde arzı geliştirmeye dönük gayretlerimize devam edeceğiz. KOBİ’ler başta olmak üzere üreticilerin yanında olmaya devam edeceğiz. Zira enflasyon dediğiniz de bir talep problemi. Arzı arttırmanız gerekiyor ki piyasalarda istediğiniz istikrar oluşsun.” diye konuştu.

“Daha fazla konut arzı olmalı ki konut fiyatları makul düzeylere gelsin”

Ev kiralarındaki yüksek artışı önlemeye yönelik hangi önlemlerin alınacağı sorusuna Yılmaz, “Geldiğimiz yeni kurallarda kesinlikle süratli bir halde arzı artırmak durumundayız. Daha fazla konut arzı olmalı ki piyasalarda konut fiyatları daha makul düzeylere gelsin. Bu hususta bir taraftan zelzeleden etkilenen bölgelerimizde süratli bir biçimde yapılaşma… Onun da bir tesiri oldu zira. O bölgelerden öteki bölgelerimize ister istemez bir nüfus hareketliliği oldu. Süratli bir biçimde zelzele bölgesinde çok sayıda 100 binlerce konut yapılacak. İstanbul başta olmak üzere ‘Yarısı Bizden’ üzere yeni programlar ilan ettik. Bankacılık sistemi kanalıyla birtakım imkanlar oluşturduk. Önümüzdeki periyotta konut arzına dönük çalışmalar yeniden ağır bir halde devam edecek. Bunun kesinlikle kiralar üzerinde belirli mühlet içinde bir tesir oluşturacağını düşünüyorum.” karşılığını verdi.

Kira artışına getirilen yüzde 25’lik üst hudut uygulamasının uzatılıp uzatılmayacağına ait Yılmaz, “Bir çalışma içindeyiz. Önümüzdeki günlerde ilgili tüm bakanlarımızla bütün taraflarıyla bu mevzuyu değerlendirip bir karar vereceğiz. Bu vakit zarfında kiracıları nasıl rahatlatabiliriz perspektifiyle birtakım toplantılar yapacağız. Lakin onları bitmeden bir şey tabir etmem hakikat olmaz. Biz her vakit kiracıdan yana bir perspektifle bakıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yeni periyotta mali disiplinin ön planda olacağını söz eden Yılmaz, zelzele üzere tek seferlik harcamaların bu mevzuda bir bozulmaya yol açmadığını ve kalıcı bozulma olmamasının değerli olduğunu bildirdi.

Ekonomim

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Forex Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!