Yılın birinci yarısında Türkiye en çok nelerden şikayet etti?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Çözüm platformu Şikayetvar, yılın birinci yarısı için bilgilerini paylaştı. Araştırma sonuçlarına nazaran en çok şikayet edilen bölüm e-ticaret, en çok şikayet eden kent İstanbul olarak öne çıktı. Şikayetvar’da en çok merak edilen kurum SGK olurken, yılın birinci altı ayında 247 bin 946 şikayet platformda çözüldü.

Şikayetvar, yılın birinci 6 ayı için datalarını paylaştı. Araştırma sonuçlarına nazaran 2023’ün birinci yarısında Nisan ayında şikayetler tepe yaparken, 271 bin 646 şikayet ile şikayetin en çok geldiği gün, salı oldu. 12 bin 877 şikayetle 2 Ocak 2023 tarihi en çok şikayet yazılan tarih olurken, şikayetler en çok saat 14:00’te yazıldı. 2023’ün en çok ziyaret edilen ayı nisan olurken birinci 6 ayda Şikayetvar’ı aylık 21,5 milyona yakın kullanıcı ziyaret etti. 231 bin 235 şikayet sayısıyla e-ticaret bölümü 2023’ün birinci altı ayında en çok şikayet alan bölüm oldu.

Şikayet sayısı yüzde 21,7 arttı

Açıklanan datalara nazaran 2023’ün birinci 6 ayında 887 bin 103 yeni üyenin platforma iştirakiyle toplam üye sayısı 10 milyon 133 bin 598’e ulaştı. 2023’ün birinci yarısında platforma ulaşan 1 milyon 840 bin 183 adet şikayetin 247 bin 946’sı Şikayetvar’da çözüldü. Geçen yılın birebir periyoduyla kıyaslandığında şikayet sayısı yüzde 21,7 artarken tahlil sayısı da yüzde 15,3’e yükseldi. Toplam 37 bölümde 176 bin 637 markanın yer aldığı platformda aylık ortalama kişisel ziyaret sayısı 21,5 milyona yaklaştı. Nisan, 2023’te platforma en çok ziyaretin gerçekleştiği ay oldu.

Emlak ve inşaat bölümü en fazla şikayet çözen kesim oldu

Şikayetvar bilgilerine nazaran 2023’ün birinci yarısında en fazla şikayet çözen dal yüzde 53’lük tahlil oranıyla emlak ve inşaat bölümü oldu. Yüzde 51’lik tahlil oranıyla internet platformları 2’nci sırada yer alırken, geçen devirde bu kategorinin önderi olan anne-bebek ve çocuk bölümü iki sıra gerileyerek 3’üncü sırada yer aldı.

En çok ziyaret e-ticaret sektörüne

Şikayetvar’da en çok merak edilen kesim, 21 milyon 335 bin 49 ziyaretçi sayısıyla e-ticaret kesimi oldu. 15 milyon 873 bin 820 ziyaretçi sayısıyla finans en çok aranan 2’nci bölüm olurken, internet platformları da 14 milyon 855 bin 603  ziyaretçi sayısıyla 3’üncü sırada yer aldı.

En çok merak edilen kurum: SGK

Açıklanan datalara nazaran, EYT aramalarının da tesiriyle, yılın birinci yarısında en çok merak edilen kurum 2 milyon 460 bin 771 ziyaretçi sayısıyla Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) oldu. ‘Numara Kime Ait’ ismiyle yakın devirde platform tarafından oluşturulan hizmet, 1 milyon 827 bin 160 ziyaretçi sayısıyla ikinci sırada yer aldı.

Air Fryer şikayetleri yüzde bin 415 arttı

Şikayetvar’ın 2023 datalarına nazaran yıl içinde şikayet artış oranıyla dikkat çeken kategorilerin başında popülaritesi hem Türkiye’de hem de dünyada süratle artan ‘air fryer’ geldi. Platformdan yapılan açıklamaya nazaran bu eserin şikayetleri 2023’ün birinci altı ayında yüzde bin 415 oranında arttı. Öte yandan bilgisayar bileşenleri ve iç donanım markalarıyla ilgili şikayetlerde yüzde 474’lük şikayet artışı yaşandı. Beyaz eşya yetkili servis şikayetlerinde ise yüzde 322’lük bir artış oldu.

Reklam Alanı

En çok şikayet e-ticarete!

231 bin 235 şikayet sayısıyla e-ticaret kesimi 2023’ün birinci altı ayında en çok şikayet alan dal oldu. E-ticareti 212 bin 677 şikayet sayısıyla finans bölümü izledi. İnternet platformları (160 bin 703), irtibat (152 bin 919) ve kargo (138 bin 416) dalları birinci altı ayda Türkiye’nin en çok şikayet edilen dalları olarak öne çıktı.

“Kargom gelmedi” şikayetleri zirvede!

2023’ün birinci altı ayında en çok şikayet edilen dal olan e-ticaretle ilgili kullanıcıların tahlil beklediği birinci mevzu kargoların ulaşmaması gecikmesi, kaybolması ya da diğerine teslim edilmesiyle ilgili oldu. Yanlışlı, defolu ya da yanlış eser gönderilmesi ikinci sırada yer alırken, üçüncü sırada görseldeki eser fotoğraflarının aldatıcı olması, görseldeki eserden daha kalitesiz eser gönderilmesi olarak kaydedildi. Sitelerin müşteri hizmetlerinin tahlil odaklı olmaması ve sipariş verdikten sonra eserin ‘stok yok’ mazeretiyle iptal edilip, artırımlı fiyattan tekrar satışa sunulması öne çıkan başka şikayet başlıkları olarak yansıdı.

Finans dalıyla ilgili en çok şikayet: Uygulanmayan sicil affı

Finans kesimiyle ilgili en çok şikayet, sicil affının uygulanmamasından geldi. Gerekçesiz kredi notlarının düşürülmesi, kredi puanının yanlış hesaplanması, finans kurumlarının ismi kullanarak yapılan aramalarla ferdî bilgilere ulaşılması ve bu güvenlik açığının önlenememesi öne çıkan başka mevzular oldu. Para transferlerinin uzun sürmesi ya da hesaba düşmemesi tahlil bekleyen öbür bir mevzu olarak yansıdı.

“Oturum açamama” en büyük sorun

İnternet platformlarında en çok tahlil bekleyen husus web sitelerinde oturum açma ve giriş meseleleriyle ilgili oldu. Sitelerin belirlenen parolayı kabul etmemesi ya da parola sıfırlamada yaşanan 2’nci sırada yer aldı. Bu bölümle ilgili öbür şikayet bahisleri şöyle sıralandı:

“Güvenlik sorusuna yanlışsız karşılık verilmesine karşın kusur vermesi, üyelik dondurma ve silmedeki sorunlar, paralı üyeliklerde ya da üyelik iptallerinde iade meseleleri.”

En çok şikayet İstanbul’dan

Açıklanan bilgilere nazaran, nüfus ortalamasına nazaran 2023’ün birinci altı ayında Hakkari binde 1,1 ile şikayet yoğunluğu en az kent oldu. Hakkari’yi sırasıyla Muş, Adıyaman ve Ağrı izledi. Şikayetvar datalarına nazaran bin kişi başına düşen şikayet sayısına nazaran 35,6 şikayet yoğunluğuyla Türkiye’nin en şikayetçi ili İstanbul oldu. İstanbul’dan sonra Şikayetvar’a en çok şikayet yazan vilayetler ise Antalya, Ankara, İzmir ve Bayburt oldu.

Yılın birinci yarısında fiyat artışları çok konuşuldu

Öte yandan Türkiye’de genel olarak fiyat artışlarına dair birçok başlıkta şikayetler artış gösterdi. Mesken sahiplerinin kanunun belirlediği oranın üzerindeki çok ve durdurulamayan yüksek kira talep etmesi, temel besin eserlerine (et, süt, yumurta, ekmek vs.) gelen artırımlar, akaryakıta daima artırım yapılması ve buna bağlı olarak artırımlı satış yapmak için oluşan mağduriyetler, otomotiv kesimindeki artışlardan ötürü alım-satım yapılamaması ve özel okul ve hastane fiyatlarındaki artışlar tüketiciler tarafından sıklıkla lisana getirildi.

Yılın birinci yarısında platforma gelen en enteresan şikayetler:

“Sevgi biraz emek ve kahır çekmek değil mi?”

“Sevgili internet sağlayıcım, Öncelikle aylardır yalvarmalarımın meyvesi olarak internet süratimizi 2 MB’den 4 MB’e çıkardığınız için çok teşekkür ederim. Evet, ben 40 MB parası ödüyor olabilirim fakat ortamızda bir 0’ın nasıl bir lafı olabilir? Yıllardır bana ödettiğin haksız faturalar bir yana hislerimizin karşılıklı olması benim için çok bedelli. 40 adım ötemdeki fiberi apartmana sokamıyor olman inan bana sana olan hislerimi etkilemiyor. Uzaktan bir münasebet yürütüyoruz sonuçta! Aralıklı bağlantılarda bu cins şeyler olağan. Ferhat’ın dağları delmesini örnek gösterip ortamıza nifak tohumları ekmeye çalışsalar da ben tekrar de seni seviyorum. Evet, upload suratım KB düzeylerinde sürünüyor. Konuttan çalıştığım günlerde bir sorguyu çalıştırmam saatlerimi alıyor olabilir, Ancak varsın olsun sevgi biraz da emek biraz da kahır çekmek değil mi? Ben senin bana gönderdiğim query sonuçlarını geri getirmeni beklerim. Dakikalarca, saatlerce hiç değerli değil. Bu aramızdaki alakaya mahzur değil. Rabbim senin çalışanlarına da benim çalışma ortamımdaki konforu sağlasın inşallah. O denli ki aramızdaki aşk meyveleri giderek çoğalsın. Ekte sana istek dolu bakışlarımın göstergesini gönderiyorum. Umarım senin de içine bir modül olsun umut yaprakları serpilir bir gün bende 100 MB internet suratına kavuşurum diye… Daimi Mağdurun”

“Çekirdek paketinin içinden yılan başı çıktı”

“Bilinen bir zincir mağazadan tuzlu çekirdek aldım. İçinden yılan başı çıktı ve yedik afiyetle birazını. Yazıklar olsun. Şikayet edeceğim gerekli fotoğraf görüntü ve fatura elimde mevcut. Bu nasıl bir sorumsuzluk,   insan sıhhati ile oynamadır? Yazıklar olsun.”

“Fön makinesi yerine kalas göndermişler”

“1 adet fön makinesi sipariş verdim ve gelen kargoyu ben olmadığım için arkadaş teslim aldı ve gelen kargodan fön makinesi yerine kalas odun çıktı. Kapalı streçle kapalı olan eser kusurlu çıktı. Bu durumdan ötürü çok şikayetçiyim. İnşallah hallolur.”

Hamam böcekleri ve saman balyaları yasaklansın!

“Hamam böcekleri ölsün ve benim hayalime girmesin lütfen. Çok şikayetçiyim bu durumdan lakin elimden bir şey gelmiyor. Kim bu hamam böcekleri ve dev saman balyalarını hazırlayıp düşüme gönderiyorsa Allah onun belasını versin. Hamam böcekleri ve saman balyaları!!!! “Yeter artık!”

Simitseverin hüzünlü şikayeti!

“Ben simitten şikayetçiyim. Kendisi çok kıymetli canım O kadar söyledim… ‘Bak sen garibanın göz bebeğisin. Sen zalimin olduğu topraklarda mazluma sahip çıkan bir babayiğitsin bu yaptığın delikanlılığa sığmaz’ dedim. Sonunda o da garibana sırt çevirdi, zalimin cebini doldurur oldu.”

“Keke muska mı yaptınız?”

“2 gün evvel aldığım kekin içinden kağıt modülleri çıktı. İçerisinde Arapça yazılar  mevcut. Keke muska mı yaptınız? Ne yaptınız? Bilinen bir marka olarak karşılaştığım durum üzücü. Mevzuyla çabuk ilgilenilmesini istiyorum.”

“Sayenizde Hindistan’da yaşıyorum”

“Size Hindistan’dan yazıyorum. Zira pozisyonum Hindistan’da görünüyor. Sayenizde yurt dışına çıkabildim. YouTube’da Hint kanalları, Hint dizileri… Bir farklılık oldu lakin bu beni endişelendiriyor. Sanırım IP’de sorun oluştu. Birçok uygulamaya giremiyorum.”

“Tavuklar greve mi çıktı?”

“Sevgili zincir market ailesi.,. Tavuklarınız greve mi çıktı? Yoksa yumurtadan mı kesildi de geçen hafta 29,5 lira olan yumurta bu hafta 32,5 lira oldu? Yoksa tavuklar ‘haftada bir sistemli artırım yapmazsanız yumurtlamayız’ mı? dedi?   Kısaca milleti sömürdüğünüz için teşekkür ederim.”

“Babam burs paramı vermiyor”

“Burs kartım bende değil, babamda ve bana vermiyor. Bunun için nereye başvurabilirim? Ayrıyeten bursum ile bana harcama da yapılmıyor. Parayı kendisi harcıyor. 7. sınıftan bu yana burs alıyorum. Şu an 11. sınıfım ve burs paramın 1 kuruşunu bile alamıyorum. Nereye şikayet etmem gerekiyor bu durumu?”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Forex Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!