Bilişim 500 Şirketlerinin Geliri 372 Milyar TL’ye Ulaştı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Bilişim kesiminin kılavuz niteliğindeki araştırması olarak kabul edilen “Bilişim 500 – BİRİNCİ BEŞYÜZ BİLİŞİM ŞİRKETİ Araştırması” tamamlandı. Araştırma sonuçlarına nazaran, birinci 500 bilişim firmasının 2022 yılında toplam geliri 372 milyar TL olurken, bir evvelki yıla nazaran büyüme oranı yüzde 74 olarak gerçekleşti. Bu sene araştırmada 89 yeni şirket yer alırken, sıralamaya giren şirketlerin 187’si yüzde 100’ün üzerinde bir büyüme gösterdi. En yüksek büyüme tekrar yazılım dalından geldi. Birinci 500 Bilişim Şirketi birincilik mükafatını ise Turkcell aldı. 24 yıldır kamu, bilişim firmaları, BT yöneticileri ve akademiyi bir ortaya getiren ‘Bilişim 500 Ödül Töreni’nde bildirilerini ilettiği görüntü ile aktaran T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, “Cumhurbaşkanımızın çizdiği ulusal teknoloji atağı ve Türkiye’nin yüz yılı vizyonu çerçevesinde hareket ederek daima birlikte ülkemizin bilişim altyapısını güçlendirmeliyiz. Bilişim dalını ülkemiz için bir refah kaynağı haline getirmek lakin yerli ve ulusal eserlerimizle mümkün olabilir” dedi.

M2S Araştırma Şirketi tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin Birinci 500 Bilişim Şirketi-Bilişim 500 Araştırması sonuçları, 9 Ağustos 2023 tarihinde Fişekhane’de düzenlenen ödül merasiminde açıklandı. Bilişim 500 Araştırması kapsamında “Dağıtıcı”, “Sistem Entegratörü ve İş Ortağı”, “Uluslararası Merkezli Üretici/Üreticinin Temsilcisi”, “Türkiye Merkezli Üretici”, “Bilişim 500 Plus” ve “Türkiye İktisadına Katkı” olmak üzere 6 başka ana kategoride birincilere mükafatları takdim edildi.

Araştırmanın Türkiye İktisadına Katkı özel kategorisinde; Yılın Finans Bankacılık Dalı Yazılım Kategori birincisi Intertech olurken, Yılın Yapay Zekâ Kategori birinciliğini KoçSistem aldı. Yılın Ar-Ge Yatırımı Kategorisi birincisi Havelsan, Yılın Yazılım İhracatı Kategori birincisi Enka Küme, Yılın Hizmet İhracatı Kategori birincisi ise Teleperformance Türkiye oldu.

Tören sponsorluğunu KoçSistem, araştırma sponsorluğunu Sistem Küresel, yayın sponsorluğunu Este Bilişim; sunum sponsorluğunu Bulutistan, Iovis, Iron Mountain, Lenovo, Nagarro+MBIS’in üstlendiği ödül merasimi; ‘Gitarların Efendisi’ olarak tanınan Sanatçı ve Bilişimci Taylan Dedeoğlu’nun solo gitar performansı ile başladı.

Açılış konuşmasını BTHABER Şirketler Kümesi Lideri Murat Göçe’nin yaptığı Bilişim 500 Ödül Merasimi açılış programında, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan,  Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu, Este Bilişim CTO’su Erdinç Kapucu, Iron Mountain Türkiye Genel Müdürü Gamze Ergün, KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, Bulutistan Türkiye Genel Müdürü Gökhan Gençtürk, Nagarro+MBIS Satış Yöneticisi Umut Güney ve Sistem Küresel Satış ve Pazarlama Yöneticisi Serra Yılmaz konuşmaları ile yer aldı.

Zirve Turkcell’in

Şirketlerin ciro bilgilerine nazaran genel ve kendi kulvarında sıralandığı araştırmanın sonuçlarına nazaran; bilişim bölümün tepesinde bu yıl Turkcell yer aldı. Türkiye’nin en büyük 10 bilişim firması; Turkcell, Türk Telekom, Vodafone, Indeks Bilgisayar, Arena, Teknosa, Bilkom Bilişim, Armada Bilgisayar, Penta Teknoloji ve Lenovo Türkiye olarak sıralandı.

187 şirket yüzde 100’ün üzerinde büyüdü

2022 yılı araştırmasında sıralamaya giren şirketlerin gelirleri, TL bandında yüzde 74 artarak 372 milyar TL oldu. Türkiye Merkezli Üretici Yazılım kategorisinde de büyüme yüzde 84 olarak gerçekleşti.

Sıralamaya giren şirketlerin 187’si yüzde 100’ün üzerinde bir büyüme gösterirken, en yüksek büyümeyi yüzde 501 ile yazılım şirketi Erka Kümesi gerçekleştirdi.

2022 yılı sıralamasında yer alan şirketlerin dolar bazında ortalama yüzde 10, 165 şirketin ise bu ortalamanın da üzerinde büyüdüğü görüldü. 2022’de finans, perakende ve üretim üzere temel kesimler en yüksek teknoloji yatırımlarını yapan bölümler olarak önde çıkmayı sürdürdü. İş süreçlerindeki verimliliği artırmaya yönelik yapay zeka ve objelerin interneti yatırımlarında artış görüldü.

“Bilişim dalının gayesinde global oyuncu olmak var”

Konuşmasında Bilişim dalının son 10 yılda yurtdışına açılan büyük yatırımlarla prestijini artırdığını belirten BTHABER Şirketler Kümesi Lideri Murat Göçe, “Artık teknoloji firmalarımızın maksadı yalnızca ülke içi yahut komşu ülkeler değil, dünyada var olmak. İnovatif ve dinamik yapıda olan firmalarımız gerçek vakitte gerçek işleri yaparak büyüyor. Bu sürate ve gelişime ayak uyduramayanlar ise maalesef küçülüyor. Bölümdeki oyuncuların maksatları büyüdükçe rekabet artıyor. Görüyoruz ki, çağa ayak uydurarak yeni teknolojilere yönelik adımlar atan firmalar daha avantajlı. Yapay zekanın öne çıktığı bu devirde yazılıma yatırım yapan firmalar öne geçiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Reklam Alanı

FinTech, InsurTech ve oyun firmalarına davet

Bilişim 500 Araştırması’nın tüm kesim için yol gösterici bir rol oynadığına; birleştirici tesiriyle kamu, bilişim firmaları, BT yöneticileri ve akademisyenleri bir ortaya getiren tek yapı olduğuna dikkat çeken Göçe; “Bilişim 500 Araştırması, 24 yıldır global yatırımcı firmaların ve ülkemizin BT yöneticilerinin başucu kitabı oldu. Araştırmaya iştirak ne kadar yüksek olursa sonuçlar o kadar büyük bir dal tahlili haline geliyor. Araştırmamızda firmalar cirolarına nazaran uygun kategorilerde sıralarken, şimdiki ve inovatif teknolojileriyle tablolara giren firmalarımız ile genç ve süratli büyüyen şirketlerimiz için Bilişim 500 Plus kısmımız araştırmamızda farklı bir kıymet taşıyor. Yalnızca en büyük 500 sıralaması olmayan, kategoriler barındıran araştırmamız bu nedenle tüm şirketlerimizi kapsıyor, şirketler kendi kategorisinde yer alma fırsatı yakalıyor. Bilhassa FinTech, InsurTech ve oyun firmaları üzere araştırmadan uzak kalan yapıların araştırmaya iştiraki çok değerli. Araştırmanın zenginleşmesi hepimiz için değerli. Bu araştırma tüm dalın desteklemesi ve sahip çıkması gereken çok kıymetli bir bilgi kaynağı” açıklamasında bulundu.

Dr. Ömer Fatih Sayan: “Bilişim dalını ülkemiz için bir refah kaynağı haline getirmek lakin yerli ve ulusal eserlerimizle mümkün olabilir”

Etkinlikle ilgili bildirilerini ilettiği görüntü ile aktaran T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, “Bugün bilişim dünyasının en seçkin etkinliklerinden biri için bir ortaya geldik. Bilişim 500 ödül merasimi bu büyülü bölümün muvaffakiyetlerini kutlamak için bir vesile oluşturuyor” diyerek bu aktifliğinin bölümdeki öncüleri, vizyonerleri ve bahadır girişimcileri tanımak ve onların özverili çalışmalarını takdir etmek için kıymetli bir imkan olduğunu belirtti.

İleri teknolojilerin daima kendini yenileyen gücünün hayatımızı daha da kolaylaştırırken dünyamızı da dönüştürmeye devam ettiğini kelamlarına ekleyen Sayan, “Bu bölümü yalnızca kodlar, donanımlar ve algoritmalar değil birebir vakitte insanlık için bir dönüm noktası olacak tahliller, uygulamalar ve hizmetler oluşturuyor. Bilişim kesimi yalnızca iş dünyası değil tıpkı vakitte toplumsal hayatımızı da dönüştürüyor ve bir ortada daha güçlü bir toplum oluşturmamıza imkan tanıyor. Bilişim bölümündeki profesyoneller olarak sorumluluğumuzun ve etkimizin farkında olmalı ve teknolojinin insanlara nasıl kıymet kattığını asla unutmamalıyız. Bizler de daldaki her bir kişi ve kuruluşun ilerlemesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bilişim kesimini ülkemiz için bir refah kaynağı haline getirmek lakin yerli ve ulusal eserlerimizle mümkün olabilir. Cumhurbaşkanımızın çizdiği ulusal teknoloji atağı ve Türkiye’nin yüz yılı vizyonu çerçevesinde hareket ederek daima birlikte ülkemizin bilişim altyapısını güçlendirmeliyiz” diyerek kelamlarını sonlandırdı.

“En kıymetli misyonumuz ülkemize çağ atlatmak”

Konuşmasında, yurtdışında bölümü tanıtırken en fazla kullandıkları referansın Bilişim 500 olduğunu belirten KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca; “KoçSistem olarak ülkemizin 100 yıllık Cumhuriyet tarihinde 78 yıldır daima olarak kendimizi geliştirmeye, yeni alanlara girmeye odaklandık. Hem bizim hem de kesimimizin çok kıymetli bir misyonu var; o da ülkemize çağ atlatmak. Yalnızca kendimiz değil bizden sonraki kuşaklar için de önümüzdeki fırsatları âlâ değerlendirmeliyiz. Artık yapay zeka ile ülkeler ortasındaki uçurumları kapatmak daha kolay hale geliyor. Biz de KoçSistem, Koç Dijital ve Koç Savunma şirketlerindeki Ar-Ge merkezlerimiz ve iş ortaklarımızla birlikte kıymet yaratmaya, Suudi Arabistan’dan Amerika’ya kadar çok geniş bir coğrafyaya teknolojimizi ihraç ederek kendi mühendislerimizin geliştirdiği tahlilleri sunmaya devam edeceğiz” dedi.

“Bilişim ihracatçılarına yaklaşık 422 milyon TL dayanak verildi”

Sistem Küresel Satış ve Pazarlama Yöneticisi Serra Yılmaz yaptığı konuşmada, “Yeni kuşak finansman kaynaklarına erişimi kolaylaştırmak öncelikli gayelerimiz ortasında yer alıyor. Bilhassa yurtdışına açılmak isteyen, ihracatla büyümeyi hedefleyen şirketlerin yanında olmak bizim için çok değerli. Ülkemizin bilişim ihracatına baktığımız vakit 2018-2022 yılları ortasında dolar bazlı yıllık %10 bir büyüme kaydettiğimizi görüyoruz. TÜBİSAD’ın açıkladığı son datalara nazaran ise 2022 yılında toplam bilişim ihracatı 28,6 milyar TL’ye ulaşmış durumda. Bunun 24 milyar TL’si yazılım şirketlerinden geliyor. Küresel ihracattan aldığımız hisse ise %0,3. Bu bize şunu gösteriyor; hoş bir büyüme kaydediyoruz fakat gidilecek daha çok yol var. Bilişim ve yazılım bölümünde faaliyet gösteren firmaların büyüme eğrilerine baktığımızda sağlanan teşvik ve takviyelerin büyüme ve küreselleşme sürecinde kaldıraç tesiri yarattığını görüyoruz. Geçtiğimiz yıl bilişim ihracatçılarına yaklaşık 422 milyon TL dayanak verildi. Bilişim şirketleri için önümüzdeki periyotta gündem unsurları ihracat, küreselleşme, Ar-Ge ve inovasyon olacak. Bunun için de yeni jenerasyon finansman kaynaklarının yanlışsız kullanılması ve kıymetlendirilmesi çok değerli. Bu sağlandığında Türk şirketlerinin teknoloji ihracatı manasındaki muvaffakiyetleri artacaktır” dedi.

Teknolojiyi ileriye götürecek en değerli yatırımlardan biri yapay zeka

Türkiye bilişim pazarının çok süratli geliştiğini ve taşınabilir teknolojilerin yaygınlaşması ile şirketlerin dijitalleşme eforlarının bu gelişmeye büyük katkı sağladığına dikkat çeken Este Bilişim CTO’su Erdinç Kapucu, “Teknolojiyi ileriye götürecek en değerli yatırımlardan biri yapay zeka. Geçtiğimiz 8 aya baktığımızda yapay zekanın artık son tüketicilerin de hayatına girdiğini görüyoruz. Müşteri beklentilerine yönelik yapay zekaya dair yeni mühendislik cinsleri açılıyor, üniversiteler bu alanda kısımlar açıyor. Bu alanların çeşitlenmesi öğrencilerin bölüme kazandırılması için çok anlamlı” diye konuştu.

“Önümüzdeki 4 yıl içinde bilişim teknolojileri pazarını 36 milyar dolara çıkarmalıyız”

Dünyanın en bedelli 10 firmasının 7’sinin teknoloji firması olduğuna dikkat çeken Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu, dünyada ve Türkiye’de bilişim pazarının gelişimiyle ilgili şunları söyledi: “Son 4 senede dünya bilgi teknolojileri pazarı yüzde 47 büyüdü; 1,4 trilyon dolardan 2,5 trilyon dolara ulaştı. Önümüzdeki 4 sene bilgi teknolojileri pazarının ise yaklaşık %44 büyüyeceği öngörülüyor. Bu da 3,6 trilyon dolara ulaşacağı manasına geliyor Türkiye yalnızca bilgi teknolojileri son 4 yılda %27 büyüdü ve 9,3 milyar dolardan 11,8 milyar dolara ulaştı. Pazarı 36 milyar dolara çıkarmamız gerekiyor. TÜBİSAD ve TÜSİAD’ın iş birliğinde bilgi teknolojileri pazarını büyütebilmek için neler yapılması gerektiğini ortaya koyan bir çalışma yapıldı. Bu çalışmada kesimin nasıl büyüyebileceği 4 husus ile açıklandı. Birincisi kobilerin dijitalleşmesi; ikincisi yüksek teknoloji içeren altyapı yatırımlarının yapılması ve bunların verimliliğe dönüşmesi; üçüncüsü Türkiye’deki yerli firmaların memleketler arası pazarda kelam sahibi olabilmesi için gerekli fon ve ekosistem dayanağının sağlanması; dördüncüsü ise dijital dönüşümün sağlanması için gerekli iş gücünün eğitilmesi ve istihdam edilmesi. Eminiz ki bu bölümün duayenleri ve profesyonelleri bu amaç doğrultusunda ilerleyecektir.”

“Veriye sahip olmak kadar bilgiyi korumak da çok önemli”

Iron Mountain Türkiye Genel Müdürü Gamze Ergün yaptığı konuşmada; “Verinin dönüşümüyle birlikte büsbütün dijitale gerçek evrilen bir seyahate şahitlik ediyoruz.  Bu süreçte yalnızca bilgiye sahip olmak değil bilgiyi korumak da çok kritik bir kıymete sahip oldu. 10 yıl öncesine nazaran internet kullanıcı sayısı dünya genelinde 2,5 miyardan 5,5 milyara ulaştı, bu çok büyük bir datadan bahsettiğimiz manasına geliyor ve bu datanın korunması, saklanması ve gerektiğinde imha edilmesi çok kıymetli. Iron Mountain olarak kurulduğumuz günden beri gerek fizikî gerek dijital datanın korunması, doğumundan vefatına kadar gerçek halde saklanması ve gerektiğinde imha edilmesi noktasında çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

“80 zettabayt’a ulaşan dijital bilgi günümüzün en pahalı metası oldu”

Sözlerine günün mottosu olan “yeni yüzyılımızda daha da ileri” bildirisine dikkat çekerek başlayan Bulutistan Türkiye Genel Müdürü Gökhan Gençtürk; “Bağımsız araştırma şirketlerinin bilgilerine nazaran; bu yılın sonunda global bulut pazarının 700 milyar dolar olması ve bunun yarısını da kamu tarafında sunulan bulutlardan oluşması bekleniyor. 2030 yılında ise bu sayının 2,5 trilyon dolara ulaşması ve artık klasik donanım yatırımlarının kat kat üzerine çıkması öngörülüyor. Türkiye’de bulut pazarına gelecek olursak yeniden bağımsız araştırma şirketlerinin datalarına nazaran pazarın 2023 sonunda, 6 milyon doları geçmesini, 2030 yılına geldiğimizde de Türkiye’deki bulut pazarının 1,5 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne ulaşmasını öngörüyoruz. Dünya üzerinde gerçek vakitli bilgi bugün yaklaşık 80 zettabayt mertebesine ulaştı. 2025 yılına kadar 2 kat büyümeyle 175 zettabayt’a çıkması bekleniyor. Bu derece süratli büyüyen bilgi, günümüzün en kıymetli metası oldu, data artık her şeyden daha kıymetli hala geldi. Artık ülkelerin idare stratejilerinde datanın ülkede kalması, data egemenliği ve saklılık ihtiyaçları bahisleri kritik bir değere sahip. Türkiye’de de bilgimizin ülkemizde kalması stratejisi kapsamında başta kamu dalı olmak üzere önemli bir inisiyatif yürütülmekte. Ferdî bilgilerin Türkiye’den yönetilmesi, Bulutistan üzere yerli ve ulusal bulut şirketlerine her geçen gün daha değerli bir sorumluluk yüklüyor” diyerek kelamlarını sonlandırdı.

“Bulut bilişim yapısıyla bir tecrübe iktisadı yaratıyor”

Sektörle ilgili kıymetli verilen paylaşan Nagarro+MBIS Satış Yöneticisi Umut Güney ise, “Yapılan araştırmalara baktığımızda, 2 yıl içinde her 10 şirketten 7’sinin gelişen teknolojilere yatırım yapması bekleniyor. Bununla bir arada son 2 yılda bu alana yatırım yapmış firmalarda, dijital dönüşümün karlılığı değerli ölçüde arttırdığı da araştırma sonuçlarınca ortaya konuyor. Pandemi sürecinde dijital dönüşüm tepe yaptı.2026 yılına kadar tüm dünyada dijital dönüşüme 3-4 trilyon dolar bandında yatırım yapılması bekleniyor. Bu dönüşümü bulut bilişimden farklı kıymetlendirmemiz mümkün değil. Zira bulut teknolojileri daha süratli ve esnek karar alma sistemlerini beraberinde getirdi, bu da şirketler için daha başarılı proje idaresi demek. Yalnızca bir maliyet avantajı değil siber güvenlik, iş süreçlerinde süratli adaptasyon üzere önemli alanları kapsıyor. Tıpkı vakitte karbondan arındırılmış, ölçeklenebilir, daha rahat yönetilebilir yapısıyla şirketlerin sürdürülebilirliğini de destekliyor” dedi.

35 Yıl Emek Ödülleri

“Yeni yüzyılımızda daha da ileri ‘further’” teması ile gerçekleştirilen merasimde ayrıyeten bilişim dalına 35 yıl emek veren Serhan Demirer, Cüneyt Kalpakoğlu, Tufan Alatan, Sinan Oymacı, Ken Bradley, Kenan Altınsaat ve Dr. Reha Çetin’e de mükafatları verildi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Forex Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!