Türk Telekom yılın birinci yarısında 7 milyar TL’lik yatırım gerçekleştirdi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Türk Telekom’un konsolide gelirleri 2023 ikinci çeyrekte yıllık bazda %67,2 artarak 17,9 milyar TL’ye çıkarken, yılın birinci altı ayında konsolide gelirleri 33,2 milyar TL’ye ulaştı. 2023’ün ikinci çeyreğinde 6,0 milyar TL olan FAVÖK yılın birinci yarısında 10,8 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Türk Telekom’un yatırım harcamaları ise yılın birinci yarısında, geçen yılın birinci yarısına nazaran yüzde 77,2 artarak 7 milyar TL oldu.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik etme vizyonuyla amaçlarımıza emin adımlarla ilerliyoruz. Yetkinliklerimize olan inancımızla 2023 öngörümüzü üst istikametli revize ediyoruz. Yıl sonunda; konsolide faaliyet gelirlerinde yıllık artışın yaklaşık yüzde 67-70 aralığında, FAVÖK’ün yaklaşık 25-27 milyar TL aralığında, yatırım harcamalarının da yaklaşık 19-21 milyar TL aralığında gerçekleşmesini planlıyoruz” dedi.

Önal, “Yılın birinci yarısında, sürdürülebilirliğin temel unsurları çerçevesinde; güç verimliliğini odağımıza alarak, bu alanda pek çok projenin mimarı olduk. Kendi gücümüzü üretebilme anlayışımızla Güneş Gücü Santrali (GES) heyetim çalışmalarımız devam ediyor. Bugüne kadar ürettiğimiz tahlil ve hizmetlerimizle; ülkemize ve kesimimize bedel katarken, üstlendiğimiz bu misyonu yılın ikinci yarısında da sürdüreceğiz” diye konuştu.

Türk Telekom, 2023 yılı birinci yarı finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Türk Telekom, 2023’ün birinci 6 aylık devrinde toplam 7 milyar TL’lik yatırıma imza attı. 2023 birinci yarıyıl sonu prestijiyle toplam abone sayısı 52,4 milyon olurken, sabit genişbant abone sayısı 15 milyon, taşınabilir abone sayısı ise 25,6 milyon oldu. Türk Telekom’un fiber abone sayısı ise, yılın birinci yarısında 720 bin net kazanımla 12,2 milyona ulaştı. Sabit genişbant tabanında fiber abonelerin hissesi yüzde 81,9’a yükseldi. Yılın birinci yarısında fiber ağ uzunluğu 419 bin km’ye ulaşan Türk Telekom’un, geçen yılın tıpkı devrinde 30,8 milyon olan fiber hane kapsaması da 2023’ün birinci yarısında 32 milyona ulaştı.

Yılın ikinci çeyreğinde üst taraflı bir faaliyet performansı sergileyen Türk Telekom’un, 2023 ikinci çeyrekte konsolide gelirleri %67,2 artırarak 17,9 milyar TL’ye ulaşırken, birinci altı ay prestijiyle konsolide geliri 33,2 milyar TL oldu. FAVÖK’ünü (Faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr) 2023’ün ikinci çeyreğinde 6,0 milyar TL’ye yükselten Türk Telekom’un, yılın birinci altı ayındaki FAVÖK’ü ise 10,8 milyar TL olarak gerçekleşti. Faaliyet kârı ise ikinci çeyrekte yıllık bazda %35,1 artarak 3,4 milyar TL’ye ulaşan Türk Telekom, yılın birinci yarısında faaliyet kârını 5,5 milyar TL’ye ulaştırdı.

Yıl sonu beklentileri üst gerçek revize edildi

Yıl sonu öngörülerini de üst taraflı revize eden Türk Telekom; konsolide faaliyet gelirlerinde yıllık artışı yaklaşık yüzde 67-70 aralığında, FAVÖK’ü yaklaşık 25-27 milyar TL aralığında, yatırım harcamalarını ise yaklaşık 19-21 milyar TL aralığında gerçekleşmesini bekliyor.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, finansal sonuçlara ait değerlendirmesinde, “Türk Telekom olarak, Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik etme vizyonu ile herkes için erişilebilir irtibat ve teknoloji tahlilleri sunma noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İkinci çeyrekte konsolide gelirlerimiz güçlü büyüme ivmesini devam ettirerek 17,9 milyar TL’ye ulaştı. Yılın birinci yarısında yatırım harcamalarımız, geçen yılın birinci yarısına nazaran yüzde 77,2 artarak 7 milyar TL olarak gerçekleşirken, faaliyet kârımız ise 2023 ikinci çeyrekte, yıllık bazda yüzde 35,1 artarak 3,4 milyar TL’ye ulaştı” dedi. Enflasyonun yavaşlamasının ve zelzelelerin tesirinin kademeli olarak azalmasının, yılın birinci yarısında performans göstergesini olumlu istikamette etkilediğini belirten Önal, “Sabit genişbant segmenti ikinci yarıyıl prestijiyle hareketli bir periyoda girmeye hazırlanırken, taşınabilir temel performans göstergelerindeki daima düzgünleşme, stratejimizin muvaffakiyetini ve pazarda güçlenen pozisyonumuzu ortaya koydu. Buradan hareketle, yetkinliklerimize olan inancımızla 2023 öngörümüzü üst taraflı revize ediyoruz” formunda konuştu.

Yılın başında Türkiye’yi derinden sarsan sarsıntılar sonrası bölgedeki yatırım ve çalışmalarına aralıksız devam ettiklerini belirten Önal şöyle devam etti: “Türkiye, yılın başında ülkemizi vuran zelzelelerinin yol açtığı büyük yıkımı aşmak için yılmadan çalışıyor. Türk Telekom olarak bu çalışmaların ön saflarında yer aldık. Bir yandan operasyonlarımızda meydana gelen hasarın büsbütün giderilmesi ve konteyner/çadır kentler üzere yeni hayat alanlarına ilişki sağlanması için alanda çalışmalarımıza devam ederken, öbür yandan abonelerimize sunduğumuz yararlar, bölgesel kampanyalar ve toplumsal sorumluluk projeleriyle bölgeyi destekliyoruz. Ülkemizin dijital dönüşümünün öncüsü olmanın verdiği sorumlulukla hareket ediyor; ‘Türkiye’ye Değer’ anlayışımızla projeler yürütüyoruz. Bu kapsamdaki en değerli adımlarımızdan biri başlattığımız istihdam projesi oldu. Yeni işe alımlarımızda önceliği sarsıntıdan etkilenen vatandaşlarımıza vererek; mühendislerden teknikerlere, finans uzmanlarından stajyer takımımıza kadar her kademe ve konumdaki iş müracaatlarında önceliğimiz zelzelenin tesirlerini bir nebze olsa da azaltmaya çalışmak oldu. Şirketimizin insan odaklı yaklaşımı sarsıntı bölgesinde kendini gösterdi.”

“Türkiye Yüzyılı’nda 419 bin kilometrelik fiber altyapımız ile varız”

Türk Telekom’un bir öteki değerli odak noktasının da Türkiye’nin süratle dijitalleşmesini sağlayan fiber yatırımlar olduğuna değinen Önal, Türkiye’nin her köşesine yüksek temas götürmeyi vazife edinerek, fiber yatırımlarını kararlılıkla sürdürdüklerine vurgu yaptı. Önal, “Fiber alanında son derece yüksek bir motivasyon ve özveri ile yatırımlarımıza devam ediyoruz. Fiber abone sayımız 2023’ün birinci yarısında 12,2 milyona ulaşırken, FTTC (Saha Dolabına Kadar Fiber) abone sayımız 8,4 milyon, FTTH/B (Eve / Binaya Kadar Fiber) abone sayımız ise 3,8 milyona yükseldi. Sabit genişbant tabanında fiber abone hissesi yüzde 81,9’a yükseldi. Fiber ağımız bu yılın birinci yarısında 32 milyon haneyi kapsıyor. Yılın birinci yarısı prestijiyle fiber altyapımız 419 bin kilometreye ulaşmış durumda. Türkiye Yüzyılı’nda yüksek teknoloji tecrübemizin yanında, bu tecrübe ile daha da ileriye taşıdığımız irtibat ve altyapı deneyimimizi de odağımıza alan hizmetlerimizle varız. Dijital dönüşümünü tamamlamış, her dalda kendi teknolojisini üreten ve dünyaya ihraç eden bir Türkiye için eser ve hizmet sunmayı ulusal sorunumuz olarak görüp, bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” sözlerini kullandı.

Fiber alanındaki çalışmaların ve yatırımların altını çizen Önal, FTTH Council tarafından 2023 Nisan ayında yayımlanan ‘FTTH/B Market Panorama in Europe’ raporunda da ülkemizin fiber hane erişimi durumuna ait epeyce olumlu göstergelerle karşılaşıldığını açıkladı. Önal, “Raporda; Türkiye’nin 15,7 milyon FTTH/B hane erişimi ile Fransa ve İspanya’nın akabinde Avrupa’da 3. sırada yer aldığını görüyoruz. Gerçekten, Türk Telekom olarak 2023’ün birinci yarısı prestijiyle Türkiye’deki 32 milyon hanede FTTH/B/C fiber ile istisnasız varız. Türkiye’nin fiber gücü Türk Telekom olarak, fiberin binaya kadar götürülmesi konusunda yatırımlarımıza sürat kesmeden devam ediyoruz. Sürekli söylediğimiz üzere, ‘memleketin bir kentinde değil, her şehrindeyiz!’ Bu kapsamda abonelerimizin fiber ile ilgili tüm gereksinimlerine cevap verebilmek ismine yatırımlarımıza devam ediyoruz” tabirlerini kullandı.

Müşteri tecrübesi memnuniyet performansı son üç yılın en yüksek seviyesinde

Reklam Alanı

Bağımsız araştırma firması Ipsos’un gerçekleştirdiği araştırmaya nazaran; Türk Telekom’un sabit internetteki müşteri memnuniyet sonuçları da dikkat çeken bir diğer nokta oldu.  Son üç yılın en yüksek düzeyine ulaşan müşteri tecrübesi memnuniyet performansı 2023 2. çeyrekte 64,3 olarak gerçekleşti. Performans yükselişinde, ‘marka iletişimi’ ve ‘bağlantı kalitesi’nde yaşanan artış tesirli oldu. En fazla memnuniyet artışı, 70,5 performans ile fiber müşterilerinde görüldü.

İletişim, altyapı ve toplumsal sorumluluk projelerinin yanı sıra, her şartta, pek çok kesime, farklı alanlarda sundukları eser ve hizmetlerle de paha yaratmaya devam ettiklerinin altını çizen Önal şöyle konuştu: “Sürdürülebilirliğin temel unsurları çerçevesinde; bilhassa güç verimliliği ve dönüşümünü odağımıza alarak, bu alanda pek çok projenin mimarı olduk. Ülkemizin gelişimi ismine, yeni kuşak teknolojileri destekleyen altyapı yatırımları bizim için her daim öncelikli oldu. Bu noktada; Türkiye’nin 5G hazırlıkları sürecinde de 5G’nin olmazsa olmazı fiber alanındaki yatırımlarımıza sürat kesmeden devam ediyoruz. Bugüne kadar ürettiğimiz tahlil ve hizmetlerimiz; başta ülkemiz olmak üzere, kesimimiz ve insanımız için geri dönüşümü en yüksek yatırımlarımız oldu. Üstlendiğimiz bu misyon ile yılın ikinci yarısında da çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz.”

Enerji dönüşümünde, sürdürülebilirliğin üniversal prensipleri ile başkan projeler gerçekleştiriyoruz

Teknolojiyi; insanların hayat kalitesini uygunlaştırmak ve daha yaşanabilir kentlerin oluşumuna katkı sağlamak emeliyle kullanan Türk Telekom bu kapsamda yenilikçi teknolojiler geliştiriyor. Sürdürülebilirliğin kozmik prensiplerini strateji ve iş modellerine uyguladıklarını söyleyen Önal, “Türk Telekom Grubu’nun stratejik yatırım planları ve sürdürülebilirlik gündemi doğrultusunda, karbon ayak izimizi azaltmak, iklim riski idaresine katkı sağlamak ve finansal kıymet yaratmak emeliyle Şirketimizin yakın gelecekte Güneş Gücü Santrali (GES) yatırımlarına sürat vermeyi planladığını duyurmuştuk. Bu gündem kapsamında Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), ilgili mevzuat çerçevesinde Türk Telekom’a tahsis edilen şurası gücü 317,8 MWe’den 405,8 MWe’ye çıkardı. GES yatırımlarımızı Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan 29 yıllığına kiraladığımız yerlerde Diyarbakır, Ağrı ve Sivas vilayetlerinde yapmayı planlıyoruz. Önümüzdeki periyotta hayata geçireceğimiz teşebbüslerimizle Türk Telekom Grubu’nun sürdürülebilirlik gayelerine ulaşma yolunda değerli ara kat edeceğimize inanıyoruz. ‘Türkiye’ye Değer’ çatısı altında; teknolojinin bize sunduğu tüm imkânları, sürdürülebilir bir yaklaşımla seferber ediyoruz. Teknolojinin hayatlarımızı ve iş yapış biçimlerini süratle dönüştürdüğü dünyamızda, önümüzdeki periyodun başkan şirketleri yeşil teknolojiyi kucaklayan ve güç verimliliğine yatırım yapanlar olacak. Biz de bu vizyon doğrultusunda; kurumsal teşebbüs sermayesi şirketimiz TT Ventures ile otomotiv bölümündeki elektrifikasyon dönüşümüne katkı sağlamak ismine stratejik bir adım atarak, Elektrikli Araç Şarj Ağı projemizi hayata geçirdik. Elektrikli araç kullanıcılarına, her manada inançlı, çevreci ve jeneratörler ile beslenen kesintisiz bir şarj hizmeti sunmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Beşerden ve teknolojiden aldığımız ilhamla, daha yeşil ve daha dijital bir dünya için adım atıyoruz. Bu vizyonla, güç verimliliğine ve güç dönüşümüne yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Sadece Tivibu’da bulunan teknolojik özellikler, kullanıcıların tercihi oldu

Türk Telekom’un TV platformu Tivibu, Haziran ayında gerçekleşen arayüz lansmanı ile güçlü teknolojik altyapısı sayesinde yayıncılık anlayışını daha da ileriye taşıdığını duyurdu. Yalnızca Tivibu’da bulunan teknolojik özellikler, kullanıcılar tarafından ağır ilgi ile karşılanırken, ‘7 güne kadar geri al izle’ menüsü kullanıcıların en çok tercih ettiği özellik olarak dikkat çekiyor. İzleyiciler ayrıyeten; Tivibu’nun sunduğu durdur izle, şahsa özel kanal ve menü özellikleri ile klasik televizyon platformlarının sunduğu alışkanlıkların dışına çıkarak, ayrıcalıklı bir izleme tecrübesi yaşıyor. Kullanıcılara sunulan özellikler ortasında sırasıyla; küçük oynatıcı ile birebir anda iki farklı kanal izleyebilme, aygıt içinde dolaşırken izleme tecrübesini sürdürme, canlı yayınlarda kullanılabilen altyazı/dil seçenek kombinasyonları ve içerik tercihinde referans noktası oluşturan IMDB puan entegrasyonu yer alıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Forex Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!