Taşıma maliyetleri artırımları besliyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Lojistik bölümünde taşıma maliyeti, iki ayda iki katına yükseldi. Mersin’den İstanbul’a kamyonla taşıma bedeli, 15 bin liradan 30 bin liranın üzerine çıktı.

Akaryakıta üst üste gelen artırımların yanı sıra artan personellik, sigorta ve bakım- tamirat üzere işletme masrafları, yurt içi nakliyede taşıma bedellerinin (navlun) son iki ayda yüzde 100 artmasına neden oldu. İki ay evvel Mersin’den İstanbul’a bir kamyon dolusu yükü 15 bin TL’ye taşıyan nakliyeci artık birebir yük için 30 bin TL’den fazla istiyor. Taşıma maliyetindeki artış, besinden otomotiv ve hazır giysiye kadar tüm dallarda fiyatları üst çekiyor. Taşınan malın rafa geliş maliyetinde lojistiğin hissesi ortalama yüzde 20’ye dayandı. Birtakım eserlerde ise taşıma maliyeti eserin fiyatını geride bıraktı. Lojistik kaynaklı fiyat artışlarının artarak devam edeceği öngörülürken, bu durum birçok eserde yeni artırımlara işaret ediyor. Navlundaki artışa rağmen alım gücünün yavaşlamasına paralel iş hacmi azalan lojistikçiler, tüm tedarik zincirinde fiyatların üst çıkmasına sebep olan en büyük sarfiyat kalemi akaryakıtta, dala özel ÖTV istisnası istiyor.

“Fiyat artışını yazdan sonra daha çok hissedeceğiz”

Türkiye’nin önde gelen dijital lojistik şirketi TIRPORT’un bilgilerine nazaran, karayolu nakliyatında akaryakıtın navlun içindeki hissesi yüzde 50’ye yaklaşıyor. Kalan yüzde 50’lik kısmın 28 puanını şoför maliyeti, kalan kısmı da bakım-onarım ve öteki sarfiyatlar oluşturuyor. Münasebetiyle akaryakıta üst üste gelen artırımlar navlunda kıymetli artışlara neden oluyor. İKTİSAT gazetesine konuşan Türkiye Halciler Federasyonu Lideri Yüksel Tavşan, akaryakıt artırımlarının akabinde taşıma masrafındaki artışa dikkat çekerek, “Türkiye’de üretim bölgesi ile ve tüketim bölgesi ortasında önemli ara var. Yaz ayları geçtikten sonra navlundaki artışın fiyatlara yansımasını daha besbelli göreceğiz. Mesela 1 kilo sebzede lojistik maliyeti 2 TL’ye yaklaştı. Ucuz eserlerde lojistiğin toplam maliyetteki hissesi da yükseliyor. 10 TL’lik eserde neredeyse yüzde 20’yi buluyor. Bu oran geçen yılın iki katından fazla” açıklamasını yaptı. Tavşan, akaryakıt maliyetlerindeki artışın yalnızca navlunu değil, traktör ve sulama araçları nedeniyle çiftçinin tarladaki maliyetlerini kıymetli oranda artırdığını, bu durumun da eserin maliyetine yansıdığını hatırlattı.

Mersin Halciler Derneği (HALDER) Lideri Münir Şen de son iki ayda akaryakıta yüzde 95’e yakın artırım geldiğini hatırlatarak, öbür masraf kalemlerindeki artışla birlikte son iki ayda yurt içi navlunun yüzde 100’e yakın arttığını lisana getirdi. Şen, bahisle ilgili şu bilgileri verdi: “Lojistik dalının ana masraf kalemi akaryakıt olsa da bunun yanında birçok temel sarfiyat bulunuyor. Araçların sigorta fiyatları 2-3 katına çıkarken, yedek modül fiyatları, servis hizmetleri ve sürücü maliyetleri önemli oranda arttı. Son iki ayda navluna gelen fiyat farkı yüzde 100’ün üzerine çıktı” diye konuştu. Şen’in verdiği bilgiye nazaran, Mersin’den eser yükleyen bir kamyon yahut TIR İstanbul’a 35 bin TL’ye gidiyor. İki ay evvel Mersin-İstanbul ortası nakliye 15-20 bin TL ortası tutuyordu. Şen, “Net 20 ton yüklü bir araçtaki eserin nakliyede kilogram maliyeti 1,50 ila 1,75 TL ortasında hesaplanıyor. Bu durum ister istemez sonuncu tüketiciyle buluşan eserlerin fiyatlarına yansıyor. Yükselen gübre, tohum, ilaç, enerji fiyatları ve vergi dilimlerine bakıldığında çiftçilerimizin de bu koşullarda üretim yapması çok güç. Zerzevat meyvede KDV oranı hâlâ yüzde 1 gözükse de üretim ayağında kullanılan tüm emtiada KDV yüzde 20’ye ulaştı” açıklamasını yaptı.

İç nakliyede düşüş yüzde 15’i aştı

Yurt içi taşımalarda navlun artarken iş hacmi ise azalıyor. Dal yetkilileri, son aylarda yurt içi taşımalarda yüzde 15’in üzerinde bir daralma olduğuna dikkat çekiyor. Hususla ilgili açıklama yapan firmalardan biri olan Norther Küresel Logistics (NGL) Yurt İçi Lojistik Projeler Müdürü Koray Yeltekin, “Aslında bu yıl dal açısından güzel başlamıştı. Fakat şubatta yaşadığımız zelzele felaketi, iktisadın gerçek manada uygun olduğu birtakım kritik vilayetleri de olumsuz etkiledi. Akabinde gelen seçim de yurt içi lojistik hizmetlerinin azalmasına sebep oldu. Dalımız açısından taşıma operasyonları kapsamında ve kara yolu lojistiği özelinde, yurt içi taşıma gereksinimi milletlerarası taşımalara nazaran her vakit daha fazla olmuştur. Yurt içinde yük nakliyeciliğine talebin daha fazla olmasının en önemli sebebi ise daima artan nüfus, ihraç edilecek bitmiş eserlerin hammadde yahut yarı mamullerinin yurt içindeki çapraz hareketleri ve bilhassa süratli tüketim ile sanayi kesimlerine hitap eden yerli-yabancı şirketlerin ülkemizde fazlaca yer almasıdır. Üstte belirttiğim iki ana sebebin yanı sıra seçimden sonra yaşadığımız yüksek enfl asyon, her bölümde oluşan önemli fiyat ve döviz artışları, bilhassa nereye gideceğini maalesef şu anda bilemediğimiz akaryakıttaki fiyat artışları, yurt içi lojistik taleplerini önemli oranda azalttı” diye konuştu.

Lojistikteki badireler ihracat pazarlarını tehdit ediyor

Lojistiğin uzun vadede istikrarlı ve kalıcı bir alan olabilmesi için majör planlar yapılması gerektiğini belirten bölüm temsilcileri, akaryakıta gelen artırımlar ve artan öteki maliyet kalemleri ile birlikte yılın ikinci yarısında daralma beklediklerini söyledi. Bölüm bileşenleri dövizdeki baskının durmaması halinde ihracat pazarlarında güç kaybedeceklerini vurguluyor. Yüzde 34’lük asgari ücret zammı, KDV, ÖTV üzere maliyetlerin eser kalemlerine yansıtılmasıyla esasen azalan satın alma gücünün daha da düşeceğini belirten ATF Forwarding Genel Müdürü Haldun Kavrar, bu durumdan yalnızca yurt içindeki değil yurt dışındaki tüketicinin de etkileneceğini söyledi. Yurt dışı pazarlarda hammadde temini ve üretim sonrası satışlarda fi yat değişikliği yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu, tek avantajı dolara bağlı olan ihracatçının kur baskısı ile bu avantajının da elinden alındığını belirten Haldun Kavrar, “Üründe fi yat artışı yaşanması pazarda daralmayı beraberinde getiriyor. Bunun ana sebepleri hem ihracat fi rmalarının karşılaştığı çeşitli zorluklar ve maliyet artışları, hem de yurt dışı piyasalarda PMI endeksinin hala 50’nin altında olmasıdır” sözünü kullandı.

Akaryakıt artırımları ile kesimde yılın ikinci yarısında daralmanın üst düzeye çıkacağını kaydeden Haldun Kavrar, yaz aylarında TL’nin ucuz olması avantajı ile turizm kaynaklı bir hareketlilik yaşandığını Eylül ayından itibaren turistlerin kendi ülkelerine dönmesiyle birlikte yurt içinde ve lojistik dalında bir daralma beklendiğini söz etti. Döviz kurunun olması gereken noktada olmadığını, kurdaki baskının durdurulması gerektiğini, aksi halde ihracat pazarlarını kaybedeceklerinin altını çizen Haldun Kavrar, “TL bazlı masraflar artarken, bu artışları ihracatçı eskisi kadar eser kalemlerine yansıtamıyor. Ana pazarlarda fi yat artışı münasebetiyle kayıplar var. Uygun fi yatlı eser kalemlerimize yansıyacak artırımlar ile birlikte, ihracat pazarlarımızı kaybedebiliriz” dedi.

Türkiye Irak Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TISİAD) Lider Vekili Mustafa İmrak da, lojistik bölümünün en büyük masraf kalemlerinden biri olan akaryakıta gelen artırımlar ile daralma yaşanacağını söyledi. Lojistiğin daralmaması ve daha fazla büyümesi için TISİAD’ın bilhassa Irak bölgesiyle olan ticaretinde önemli inisiyatif geliştirdiğini vurgulayan İmrak, “Sektör daha fazla yan yana gelmeli ve birlikte hareket etmeli. Paydaşlarla kurulan temaslar, yeni iş alanlarını önümüze getirebiliyor. Sıkıntılara tahlil için dernekler, karar alıcılar ve ekonomik muhataplar sıkıntıları tek elden iletmelidir” diye konuştu.

“Özel tüketim değil ki, ÖTV alıyorsunuz!”

Türkiye’deki nakliye ambarlarını temsil eden Türkiye Nakliyeciler Derneği (TND) Lideri Hakkı Başman, navlundaki yüzde 100’ü aşan artışların ticareti sekteye uğrattığını, yüksek navlun nedeniyle mal sahibinin ticaret yapma iştahının kesildiğini lisana getirdi. Bu durumun sürdürülemez olduğuna dikkat çeken Başman, lojistik dalının akaryakıt alımlarında Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) muaf olması gerektiğini savunarak kamu yetkililerine bu hususta davette bulundu. Başman, “Pandemide lojistiğin, sağlıktan sonra en değerli ikinci bölüm olduğunu bir kere daha anlamıştık. Herkes meskende otururken, müsaade kağıtlarıyla çalıştı lojistikçiler. Akaryakıttaki bu özel tüketim vergisi hala neden alınıyor? Boğazdan geçen gemi, yatında gezen vatandaş ÖTV ödemiyor lakin dünyadaki varlığını bir defa daha kanıtlayan lojistik kesimi hala ÖTV ödüyor. Bu özel tüketim değil ki! Hasebiyle lojistik kesimi ÖTV muafi yeti talep ediyor. Hepimiz 4925 sayılı karayolu nakliyecilik kanununa tabiyiz. Bir KHK çıkarılarak bizim üzere fi rmaların bu beklentisi karşılanabilir. Yarın öbür gün öğrenci servislerinde de birebir şey olacak. Meğer bir yıl ÖTV’yi kaldırın bakın iş hacmi nasıl artacak.”

Reklam Alanı

Stok eğilimi arttı, depo talebi rekor kırdı

Türkiye’deki enfl asyonist ortamın üreticileri stok tutmaya yönelttiğine dikkat çeken bölüm temsilcileri, “Depolama talebi çok arttı. Ürettiği malı üç ay depolayabilen, bunu finanse edebilen yalnızca bu operasyonla lojistik maliyetini fiyat artışı ile tolore edebiliyor. Üreticiler son yıllarda hiç görmediğimiz boyutta stok yapma eğilimindeler. Bu nedenle birbiri gerisine depo kiralıyor büyük üreticiler” açıklamasını yaptı.

Avrupa’da düşüyor, Türkiye’de artıyor

EKONOMİ gazetesine konuşan Tırport İdare Heyeti Lideri Dr. Akın Arslan, Türkiye içi taşımalarda navlun yükselirken Avrupa’da ise düşüş trendinde olduğunu söyledi. Arslan, “Avrupa’da hükümetler lojistik dalının yakıt masraflarını fonlamaya başladı. Avrupa’da karayolu navlununun gerilemesinin bir öteki nedeni de son bir yılda yüzde 70’ten fazla düşüş yaşanan denizyolu navlunu ile rekabet edebilmek. Düşen navlun birtakım yükleri karadan denize kaydırıyor” diye konuştu.

Ekonomi

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Forex Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!