Küresel Yatırım Holding birinci yarıda net karını yüzde 284 artırdı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Çeşitli iş kollarında yatırımlarıyla 4 kıta ve 14 ülkede faaliyet gösteren Küresel Yatırım Holding’in (GYH) 2023 yılı birinci yarısına ait konsolide gelirleri, bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran IFRIC 12 tesiri hariç tutulduğunda yaklaşık yüzde 54 artarak 2.4 milyar TL’den 3,7 milyar TL’ye ulaştı. Holding’in konsolide FAVÖK’ü de tıpkı periyotta yüzde 75 artarak 1.25 milyar TL düzeyine ulaştı. Kümenin konsolide net karı ise yüzde 284’lük artışla 312,6 milyon TL oldu. Gelir, FAVÖK ve Net Kar artışı enflasyonun ve kur artışının epey üzerinde gerçekleşti. Bu sonuçlarda başta liman olmak üzere tüm iş kollarının güçlü performansları tesirli oldu.

Global Yatırım Holding İdare Konseyi Lideri ve CEO’su Mehmet Kutman, Enflasyonist ortam ve dalgalı piyasa şartlarına karşın, yılın birinci yarısında tüm iş kollarımızda yeterli bir performans sergilediklerini anlatarak, “Gelir ve FAVÖK artışı, enflasyonun ve kur artışının hayli üzerinde gerçekleşti. FAVÖK artışı, Gelirdeki artıştan daha da güçlüydü. Böylelikle marjda bir genişleme elde ettik. Küme olarak, birebir kararlılık ve performansla yılın ikinci yarısında daha yeterli sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum” dedi.

GYH Mali İşler Küme Lideri Ferdağ Ildır ise, “Bilindiği üzere, son iki yıl içinde Liman iş kolumuz, takip ettikleri projeleri (M&A aktiviteleri)  finanse etmek emeliyle grubumuzdan uzun vadeli finansman dayanağı almıştı. Bu nedenle oluşan borcu azaltma ve GPH’deki pay hissemizi artırma emeliyle Temmuz 2023’te GPH’de bir sermaye artışı gerçekleştirdik. Sonuç olarak, mevcut 63,55’lik pay hissemizi %66,3’e çıkarmış olduk. Ayrıyeten, Holding olarak, 25 Temmuz’ da gerçekleştirdiğimiz genel konseyimizde bu yıl sonuna kadar temettü dağıtacağımız karara bağlandı.” diye konuştu.

Çeşitli iş kollarında yatırımlarıyla 4 kıta ve 14 ülkede faaliyet gösteren Küresel Yatırım Holding (GYH), 2023 yılı birinci yarısına ait finansal sonuçlarını açıkladı. Küme, bu yılın birinci yarısında geçen yılın birebir devrine nazaran konsolide net karını 81,3 milyon TL’den 312,6 milyon TL’ye çıkardı. Küresel Yatırım Holding’in IFRIC 12 tesiri hariç toplam konsolide gelirleri 2023’ün birinci altı ayında geçtiğimiz yılın birebir periyoduna nazaran yaklaşık yüzde 54 artarak 2.4 milyar TL’den 3,7 milyar TL’ye ulaştı. Gelir artışı enflasyonun ve kur artışının epeyce üzerinde gerçekleşti. Holding’in konsolide FAVÖK’ü de 2023’ün birinci altı ayında geçtiğimiz yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 75 artarak 1.25 milyar TL düzeyine ulaştı. Bu artışlarda başta liman ve finans olmak üzere iş kollarının güçlü performansları tesirli oldu.

Grubun yılın birinci 6 ayında elde ettiği 312,6 milyon TL’lik konsolide net kar sayısının içerisinde 465 milyon TL’si amortisman masrafı ve 23,1 milyon TL’si kur farkı sarfiyatı olmak üzere toplamda 488,1 milyon TL’lik nakit çıkışı gerektirmeyen masraflar yer aldı.

Amortisman masrafları, Türk Lirası’nın rezerv para üniteleri karşısında paha kaybetmesinin tesiriyle bu yılın birinci 6 ayında geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla 339,4 milyon TL’den, 465 milyon TL düzeyine yükseldi.

Grubun net faiz masrafı 171,4 milyon TL düzeyinden, 227,5 milyon TL düzeyine yükseldi. Bu yükselişte en değerli etkenler LIBOR artışı ve TL`nin yabancı para üniteleri karşısında kıymet kaybı oldu.

Net Borç / FAVÖK çarpanı 3.9x olarak gerçekleşti

Holding konsolide net borcu yılın birinci yarısında 661,4milyon USD (17,1 milyar TL) olarak gerçekleşti. Bu ortada, GYH hariç, operasyonel kısımların konsolide brüt borcu 692,6 milyon USD olarak gerçekleşti. (Liman kısmı: 611,2 milyon USD).

Konsolide Net Borç / FAVÖK çarpanı, yılın birinci yarısında 3.9x olarak gerçekleşti. Nassau’nun uzun vadeli borcu hariç tutulduğunda Net Borç /FAVÖK çarpanı 2023 birinci yarı yıl sonunda 3.0x düzeyinde bulunuyor. Liman işkolunu tamamı hariç tutulduğunda ise Net Borç/FAVÖK çarpanı birinci yarı yıl sonunda 1.4x olarak gerçekleşti.

Enflasyonun ve kur artşının üstünde performans

Enflasyonist ortam ve dalgalı piyasa şartlarına karşın, yılın birinci yarısında tüm iş kollarımızda güzel bir performans sergilediklerini anlatan Küresel Yatırım Holding İdare Heyeti Lideri ve CEO’su Mehmet Kutman, “2023’ün birinci 6 ayında Net Kar, Gelir ve FAVÖK büyümesinde geçen yılın tıpkı devrine nazaran güçlü bir performans elde ettik. Gelir ve EBITDA artışı, enflasyonun ve kur artışının epeyce üzerinde gerçekleşti. Küme olarak, birebir kararlılık ve performansla yılın ikinci yarısında daha uygun sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum” dedi.

Ege Port Kuşadası’nda işletme hakkı müddeti uzatıldı

Reklam Alanı

2023’ün ikinci çeyreğinde iki düzgün haberler olduğunu kaydeden Kutman, “İlk olarak, Karayipler’de yer alan St. Lucia Limanı’nın kruvaziyer operasyonlarının 30 yıl mühlet ile (10 yıl uzatma opsiyonu ile) işletilmesine ait olarak St. Lucia hükümeti ile bir imtiyaz kontratı imzaladık. Bu muahede, GPH’nin Karayipler’deki stratejik maksatlarına yönelik kıymetli bir adım. Ayrıyeten, Ege Port, Kuşadası Kruvaziyer Limanı’nın işletme hakkı müddetini Temmuz 2052’ye kadar uzattık. Evvelki durumda Temmuz 2033’te sona eriyordu. Peşin imtiyaz bedelini, Ege Port’ta yapılan sermaye artırımı ile finanse ettik. Ege Port’ta sermaye artışı ile hissemizi yüzde 90,5’e yükselttik” dedi.

Kutman, başka kıymetli bir gelişme olarak Nassau Cruise Port’un Haziran 2020’de ihraç edilmiş olan tahvilinin yine itfasının tamamlandığını kaydetti. Refinansman sonrasında; borç meblağının, anaparanın nominal olarak 145 milyon ABD doları düzeyine yükseldiğini belirten Kutman, sabit kupon faizinin yüzde 8’den yüzde 6’ya düşerek, yıllık faiz ödemesinin 2 milyon dolar azaldığını açıkladı.

Kruvaziyerde rezervasyonlar artıyor

Kruvaziyer turizmine olan güçlü talep sürerken; rezervasyon hacimlerinin 2023 ve 2024 için ivme kazanmaya devam ettiğini söz eden Mehmet Kutman, şöyle devam etti: “Büyük kruvaziyer şirketleri 2023 yılı için rekor düzeyde rezervasyon aldıklarını açıkladılar. Önümüzdeki yıl yeni kruvaziyer gemilerinin planlanan lansmanları, global kruvaziyer filolarındaki kapasitenin 2024’te tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşacağı manasına gelmekte. 2023’ün ikinci çeyreğinde, kruvaziyer talebi tekrar hayli güçlüydü. Gerek 2023 gerekse 2024 için alınan rezervasyonlar daha da artmaya devam etti. GPH özelinde baktığımızda, limanlarımıza gelen gemilerin ortalama doluluk oranı ise, Haziran 2023`te yüzde 109 üzere rekor sayılabilecek seviyede gerçekleşti. Limanlarımıza Nisan 2023- Mart 2024 periyodu için 11.8 milyonun üzerinde yolcunun gelmesini bekliyoruz. 2027’nin sonuna kadar ise kruvaziyer bölümündeki yolcu kapasitesinin, Covid öncesi düzeylerden yüzde 45 büyüme oranıyla 40 milyonun üzerine çıkması öngörülüyor.”

‘Holding olarak temettü dağıtacağız’

GYH Mali İşler ve Finansman’dan sorumlu Küme Yöneticisi Ferdağ Ildır ise, “Bilindiği üzere, son iki yıl içinde Liman iş kolumuz, takip ettikleri projeleri (M&A aktiviteleri)  finanse etmek maksadıyla grubumuzdan uzun vadeli finansman dayanağı almıştı. Bu nedenle oluşan borcu azaltma ve GPH’deki pay hissemizi artırma maksadıyla Temmuz 2023’te GPH’de bir sermaye artışı gerçekleştirdik. Sonuç olarak, mevcut 63,55’lik pay hissemizi %66,3’e çıkarmış olduk. Ayrıyeten, Holding olarak, 25 Temmuz’ da gerçekleştirdiğimiz genel heyetimizde bu yıl sonuna kadar temettü dağıtacağımız karara bağlandı.” diye konuştu.

Limanlarda gelir ve FAVÖK artışı sürat kazandı

Liman işletmeciliği iş kolunda (IFRIC -12 tesiri hariç) gelirler, 2023’ün birinci yarısında bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 125’lik artışla 1 milyar 320 milyon TL düzeyine yükseldi. FAVÖK ise tıpkı devirde yüzde 173 artışla 816,5mn TL olarak gerçekleşti.

Global Ports Holding’in (GPH) portföyündeki limanlarına gelen kruvaziyer gemilerinin ortalama doluluk oranı Haziran 2023’te yüzde 109’a ulaştı. Temmuz 2023’te ise GPH limanlarına gelen gemi sayısı 2022 yılının tıpkı ayına nazaran yüzde 14, yolcu sayısı ise yüzde 48 daha fazla oldu. Doluluk oranlarının normalize olması paralelinde Gelir ve FAVÖK artışı sürat kazanmaya devam etti. Ayrıyeten, yan gelirlerin de geçen yıla nazaran artması, Nassau üzere yeni yatırımların devreye girmesi hem gelir artışında hem FAVÖK marjının yükselmesinde kıymetli rol oynadı.

Naturelgazın bu yılki değerli bir odağı maliyetleri azaltıcı ve kapasiteyi arttırıcı yatırımlar

Naturelgaz yılın birinci yarısında satış hacmini yüzde 11 artırarak 128 milyon sm3’e çıkardı. Şirketin Kent Gazı iş kolu satış hacmi, 2023’ün birinci altı ayında bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 67 artışla 69,8mn Sm3 oldu. Gelirler, 2023’ün birinci altı ayında geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 18 oranında artarak 1 milyar 458 milyon TL’ye ulaştı. Brüt kar 2023’ün birinci altı ayında 272 milyon TL olurken; FAVÖK de tıpkı periyotta 235,6 milyon TL düzeyinde gerçekleşti.

Brüt karlılık ve FAVÖK’ü baskılayan en değerli etkenler enflasyonist piyasa şartlarına bağlı olarak lojistik ve elektrik masrafları ile faaliyet masraflarındaki artış oldu. Kesim dinamikleri gereği, maliyet artışlarının müşteri fiyatlarına yansıması eş vakitli olmuyor, sonraki periyotlara sarkıyor. Karlılığı sınırlayan öteki bir faktör de yatırımların amortisman masraflarındaki artış oldu.

Naturelgazın bu yılki değerli bir odağı maliyetleri azaltıcı ve kapasiteyi arttırıcı yatırımlar. Bu maksatla, yılın birinci yarısında özkaynaklarından karşılanmak üzere yaklaşık 100 milyon TL’lik bir harcama yapıldı. Şirket, Endüstriyel CNG tesisi açılışları, Alımlı alımları ve GES yatırımları ile lojistik ve elektrik masraflarını azaltmayı planlıyor. Öbür taraftan, basınç düşürme ekipmanlarının üretim tesisi yatırımı ile de müşteri alanlarında kullanılan ekipmanların verimliliğinin arttırılması hedefleniyor.

Enerji işkolunda FAVÖK’te sonlu artış

Ko/tri-jenerasyon ile biyokütle ve güneş bazlı pak güç üretimini içeren güç üretimi iş kolunun gelirleri, 2023’ün birinci altı ayında, geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 43 artışla 376,7 milyon TL’ye ulaşırken; FAVÖK ise 2023’ün birinci altı ayında yıllık bazda yüzde 2 artışla 86 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. FAVÖK’ün bu hudutlu artışında, TL enflasyon oranındaki artışın döviz kurlarındaki artıştan daha yüksek düzeyde gerçekleşmiş olması ve devam eden tavan fiyat uygulamaları kaynaklı elektrik fiyatlarındaki sınırlamalar tesirli oldu.

Avrupa’daki resesyon madene talebi düşürdü

Maden iş kolu, Avrupa pazarlarında resesyona bağlı olarak talepte yaşanan daralma sonucu, yurt içi pazarda gerçekleşen daha güçlü talebe karşın 2023’ün birinci altı ayında geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 27’lik azalışla 198 bin 451 ton satış hacmi gerçekleşti. Küme, İspanya, İtalya ve Mısır üzere ülkeler başta olmak üzere 131 bin 375 ton feldspat ihraç ederken, yurt içi satış hacmi 67 bin 076 ton olarak gerçekleşti.

Maden iş kolunun gelirleri 2023’ün birinci altı ayında yıllık yüzde 7 artışla 166,5 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Maden iş kolunda FAVÖK 2023’ün birinci altı ayında bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 37 azalışla 33,4 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. FAVÖK’teki gerileme satış hacmindeki daralmanın yanı sıra, satışlarda yurt içi hissesinin artması, enflasyon oranındaki artışın döviz kurlarındaki artıştan daha yüksek olması ve bunun operasyonel kar marjları üzerinde yarattığı olumsuz tesire bağlı olarak gerçekleşti.

Kira gelirleri operasyonel performansı iyileştirdi

Gayrimenkul iş kolu 2023’ün birinci altı ayında gelirlerini 19,5 milyon TL, FAVÖK’ünü ise 10,6 milyon TL artırdı. Bu iş kolunda gelirler 51,2 milyon TL, FAVÖK ise 22,7 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Operasyonel performanstaki düzgünleşme yüksek FAVÖK üreten kiralama operasyonlarının artan katkısına bağlı olarak gerçekleşti.

Menkul kıymette gelirler 311 milyon lirayı aştı

Menkul değer ve varlık idaresi iş kolu gelirleri, 2023’ün birinci altı ayında süreç hacmindeki artış tesiriyle yüzde 129 artarak 311,6 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. FAVÖK ise yıllık bazda yüzde 145 artışla 96,7 milyon TL olarak gerçekleşti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Forex Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!