İktisat ismine yeni hafta hareketli geçecek…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Küresel piyasalarda gözler gelecek hafta ağır bilgi gündemine çevrildi.

Yurt içinde ise perşembe günü Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı yatırımcıların odağında olacak. İşte ekonomistlerin TCMB’nin faiz kararına ait beklentileri…

Küresel hisse piyasaları, ABD’de açıklanan enflasyon datalarının beklentilerin altında artış göstermesiyle alış yüklü bir seyir izlerken, gelecek hafta yurt dışında ağır bilgi gündemi, yurt içinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı yatırımcıların odağında olacak.

Hafta içinde ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haziranda aylık bazda yüzde 0,2 ve yıllık bazda yüzde 3 artışla piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Ülkede Üretici Fiyat Endeksi de (ÜFE) birebir devirde aylık ve yıllık bazda yüzde 0,1 artışla öngörülerin altında gerçekleşti. Böylece ABD’de üretici enflasyonu, yıllık bazda 2020’den bu yana düşük düzeye geriledi.

FED’İN ŞAHİN SİYASETLERİ SONA MI ERECEK?

Analistler, üretici fiyatlarına ait bilgilerin ABD’de enflasyonun düştüğüne dair daha fazla delil sağladığını ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) “şahin” siyasetlerini yakında sona erdireceğine dair beklentileri artırdığını söyledi.

Bu durum, ABD’de uzun müddettir gündemde olan resesyon tasalarının azalmasına neden olurken, ülke iktisadında “yumuşak iniş” yapılabileceği ihtimalinin de öne çıkmasını sağladı.

Söz konusu gelişmelerin akabinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in, bu ay siyaset faizini 25 baz puan artırmasının akabinde “şahin” adımlarına son verebileceği öngörüleri güçlenirken, Banka’nın yıl sonunda faiz indirimine gidebileceği ihtimali de fiyatlamalara dahil oldu.

Fed yetkililerinin açıklamaları da takip edilmeye devam ediliyor.

San Francisco Fed Lideri Mary Daly, faiz artışlarının ülkede yüksek enflasyonu düşürmek için gerekli olacağını belirterek, “Enflasyona karşı zafer kazandığımızı söylemek için şimdi çok erken.” değerlendirmesinde bulundu. Daly, daha evvel bu yıl 2 faiz artışına daha muhtaçlık duyulacağına inandığını söz etmişti.

‘SON DATALAR UMUT VERİCİ’

Chicago Fed Lideri Austan Goolsbee, enflasyonun hala yüzde 2 gayesinin üzerinde olmasına karşın son bilgilerin “umut verici” olduğunu söyledi.

Reklam Alanı

En “şahin” Fed üyelerinden biri olarak bilinen St. Louis Fed Lideri James Bullard’ın, gelecek ay misyonu bırakacağı duyuruldu. Bankadan yapılan açıklamada, St. Louis Fed’in birinci lider yardımcısı ve operasyondan sorumlu lideri Kathleen O’Neill Paese’nin, süreksiz lider ve CEO misyonlarını derhal geçerli olmak üzere üstlendiği bildirildi.

Öte yandan, tahvil piyasalarında geçen hafta alışlar öne çıkarken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizleri, haftayı yaklaşık 23 baz puan azalışla yüzde 3,83’ten tamamladı.

Düşüş eğilimini üst üste 2. haftaya taşıyan dolar endeksi ise yüzde 2,3 azalışla haftayı 99,9 düzeyinden tamamlayarak 14 Nisan 2022’den bu yana birinci sefer 100’ün altına geriledi.

Altının ons fiyatı haftayı yüzde 1,6 artışla 1.956 dolardan kapatırken, Brent petrolün varil fiyatı da arzın talebin altında kalacağı kaygıları ve ABD’de resesyon kaygılarının azalmasıyla yüzde 1,8 artarak 79,6 dolarla yaklaşık son 2,5 ayın en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirdi.

NASDAQ VE S&P 500, NİSANDAN BU YANA EN YÜKSEK SEVİYEDE

ABD’de hisse piyasaları, geçen hafta ülkede açıklanan enflasyon bilgilerinin beklentilerin altında gerçekleşmesinin Fed’in siyaset alanını genişletmesiyle olumlu bir seyir izlerken, gelecek hafta ağır bilgi gündemi ve şirket finansal sonuçları yatırımcıların odağına yerleşti.

Analistler, Banka’nın sıkılaştırıcı para siyasetlerinde sona yaklaştığına yönelik fiyatlamaların öne çıkmasıyla risk iştahının arttığını belirterek, ABD’de devam eden bilanço döneminin da pay ve dal bazlı oynaklığı arttırabileceğini söyledi.

ABD hisse piyasaları tarafında ise ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) Microsoft’un bilgisayar oyunu geliştiricisi Activision Blizzard’ı satın almasını engellemek üzere müracaat yaptığı mahkemede, Microsoft lehine karar verildi.

Ülkenin en büyük ikinci bankası Bank of America’nın yasa dışı fiyatlar almak, kredi kartı mükafatlarını alıkoymak ve düzmece hesaplar açmak suçlamaları üzerine 250 milyon dolar ödeyeceği bildirildi.

Geçen hafta başlayan bilanço döneminde, ABD’nin büyük bankalarından JPMorgan Chase ile Wells Fargo’nun net karı bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın tıpkı devrine kıyasla artarken, Citigroup’un karında düşüş kaydedildi.

Açıklanan makroekonomik bilgilere nazaran, ABD’de Michigan Üniversitesi’nce ölçülen tüketici itimat endeksi, temmuzda 72,6’ya yükselerek Eylül 2021’den bu yana en yüksek düzeyine çıktı.

KRİPTODA DEĞERLİ GELİŞMELER

Kripto para piyasaları tarafında da değerli gelişmeler yaşandı.

ABD’de XRP için açılan “menkul kıymet” davası Ripple lehine sonuçlandı. Karar sonrasında XRP, yüzde 70’in üzerinde arttı, haftayı da yüzde 50 bedel çıkarıyla kapattı.

Söz konusu gelişmelerle geçen hafta New York borsasında Nasdaq endeksi yüzde 3,32 ve S&P 500 endeksi yüzde 2,30 bedel yararıyla Nisan 2022’den bu yana en yüksek düzeyine çıktı. Dow Jones endeksi de haftayı yüzde 1,96 yükselişle tamamladı.

17 Temmuz ile başlayan haftanın bilgi takviminde, salı günü sanayi üretimi ve perakende satışlar, perşembe günü haftalık işsizlik müracaatları takip edilecek.

AVRUPA ENFLASYON BİLGİLERİNE ODAKLANDI

Avrupa borsalarında da geçen hafta alış yüklü seyir öne çıkarken, gelecek hafta gözler, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde’ın açıklamaları ve bölgede açıklanacak enflasyon bilgilerine çevrildi.

Geçen hafta açıklanan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) haziran ayı para siyaseti toplantı özetinde, faiz artışlarına devam edileceği sinyalleri verildi. Özette, Banka’nın gerekirse temmuz toplantısından sonra da faiz oranlarını artırmayı düşünebileceği belirtilerek, ileriki devirlerde de data odaklı kararlar alınacağı kaydedildi.

Avrupa’da enflasyon baskısının ABD’ye nazaran daha güçlü kalmayı sürdürmesi ve ECB haziran ayı para siyaseti toplantı özetinde öne çıkan “şahin” tonlar, avro/dolar paritesinin yaklaşık yüzde 2,4 artışla Kasım 2022’den bu yana en güçlü haftalık yükselişini yapmasına neden oldu.

Geçen hafta Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta düzenlenen NATO Başkanlar Doruğu gündemin odağında bulunurken, NATO’nun Vilnius Tepesi bildirisinde, terörizmin tüm form ve tezahürleriyle gayret edilmesinin ortak savunma için elzem olduğu vurgulandı.

Açıklanan makroekonomik bilgilere nazaran, Almanya’da TÜFE, yıllık bazda yüzde 6,4 artışla beklentiler doğrultusunda gerçekleşirken, İngiltere’de sanayi üretimi, mayısta aylık bazda yüzde 0,6 azalarak kestirimlerin altında kaldı.

ECB’DEN 25 BAZ PUANLIK FAİZ ARTIRIMI BEKLENİYOR

Öte yandan, para piyasalarındaki fiyatlamalarda ECB’nin bu ayki toplantıda 25 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılırken, Banka’nın yıl sonuna kadar toplamda 50 baz puan faiz artırımı yapması bekleniyor.

Söz konusu gelişmelerle geçen hafta Almanya’da DAX endeksi yüzde 3,22, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 2,45, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 3,69 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 3,19 kıymet kazandı.

Gelecek hafta pazartesi günü ECB Lideri Lagarde’ın açıklamaları, çarşamba günü İngiltere ve Avro Bölgesi’nde enflasyon, perşembe günü Almanya’da ÜFE ve cuma günü İngiltere’de perakende satışlar takip edilecek.

ASYA’DA GÖZLER PBOC’NUN FAİZ KARARINDA

Asya borsalarında geçen hafta olumlu bir seyir izlenirken, gelecek hafta Çin Merkez Bankası’nın (PBoC) siyaset faiz kararı ve Japonya’da enflasyon dataları takip edilecek.

Analistler, Çin’de yetkililerin, ödenmemiş kredileri uzatmak için müzakereleri teşvik ederek emlak şirketlerinin şartlarını kolaylaştırmaları için bankalar üzerindeki baskıyı artırdığını anımsatarak, Çin hükümetinin iktisadın farklı alanlarını destekleyeceğine dair haber akışının yatırımcıların odağında bulunmaya devam ettiğini söyledi.

Geçen hafta, bölge merkez bankalarından Yeni Zelanda Merkez Bankası, Ekim 2021’den bu yana düzenlediği 12 toplantının tamamında faiz artırırken, piyasa beklentileri dahilinde birinci kere gösterge faiz oranını sabit tutarak yüzde 5,50’de bıraktı. Bankadan yapılan açıklamada, mevcut siyaset faizinin enflasyonu baskı altına almak için kâfi olduğu belirtildi.

Güney Kore Merkez Bankası da siyaset faizinde değişikliğe gitmeyerek yüzde 3,50’de sabit tuttu. Böylelikle Banka, üst üste 4 toplantıda da faiz oranlarında değişikliğe gitmedi.

Öte yandan, Avustralya Merkez Bankası Lideri Philip Lowe’un yerine Lider Yardımcısı olarak vazife yapan Michele Bullock getirildi.

Hafta içinde açıklanan datalara nazaran, Çin’de enflasyon haziranda aylık bazda yüzde 0,2 azalırken, yıllık bazda değişim göstermedi. Tıpkı devirde ÜFE ise yıllık bazda yüzde 5,4 azalışla beklentilerden fazla geriledi.

Japonya’da sanayi üretimi mayısta aylık yüzde 2,2 azalışla varsayımların altında kalırken, birebir periyotta kapasite kullanım oranının yüzde 6,3 düşüşle öngörülerin uzağında olması dikkat çekti.

Söz konusu gelişmelerle haftalık bazda Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,29, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 5,71 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 4 bedel kazandı.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi yatay seyirle haftayı tamamlarken, düşüş eğilimini üst üste 2. haftaya taşıyan dolar/yen paritesi, yüzde 2,3 azalışla yaklaşık son 2 ayın en düşük düzeyinden haftayı kapattı.

17 Temmuz ile başlayan haftada, pazartesi günü Çin’de büyüme, sanayi üretimi ve perakende satışlar, cuma günü Japonya’da TÜFE verisi takip edilecek.

YURT İÇİNDE DE TCMB’NİN FAİZ KARARI BEKLENİYOR

Yurt içinde bu hafta Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, rekor üzerine rekor kırarken, gelecek hafta gözler TCMB’nin perşembe günkü faiz kararına çevrildi.

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler, TCMB’nin bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 500 baz puan artırarak yüzde 20’ye yükselteceğini kestirim ediyor.

Kurul, siyaset faizini 650 baz puanlık rekor artışla yüzde 15’e yükseltmişti lakin oran piyasa beklentilerinin çok altında kalmıştı.

Bu hafta Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi yüzde 4,05 artışla 6.437,74 puana yükselerek haftalık kapanış rekoru kırarken, gördüğü en yüksek seviyeyi de 6.446,01’e çıkardı. Dolar/TL de haftalık bazda yüzde 0,50 paha kazanarak 26,1923’e yükseldi.

Bu hafta yurt içinde açıklanan makroekonomik datalara nazaran, mayısta işsizlik yüzde 9,5 olurken, tıpkı devirde cari süreçler hesabı 7 milyar 933 milyon dolar açık verdi.

Cuma günü açıklanan TCMB’nin Piyasa İştirakçileri Anketine nazaran, cari yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 43,82 oldu.

Öte yandan, geçen hafta Sermaye Piyasası Şurası (SPK), Kaleseramik, Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayi’nin hisse başına 25 liradan, Atakey Patates Besin Sanayi ve Ticaret’in hisse başına 39,50 liradan, Fuzul Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın hisse başına 8,90 liradan birinci halka arzını onayladı.

Analistler, gelecek hafta perşembe günü tüketici itimat endeksi ve TCMB’nin siyaset faizi kararının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 6.500 ve 6.600 düzeylerinin direnç, 6.300 ve 6.200 puanın takviye pozisyonunda olduğunu kaydetti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Forex Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!