Dünya üç başlı bir krizle karşı karşıya!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Yapay zeka Soros’u da korkuttu: Dünya üç başlı bir krizle karşı karşıya

George Soros: ‘Yapay zekaya içgüdüsel olarak karşıyım ve nasıl durdurulabileceğini bilmiyorum.

Ünlü milyarder George Soros, dünyanın yapay zeka, iklim değişikliği ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali olmak üzere üç başlı bir ‘çoklu kriz’ ile karşı karşıya olduğunu yazdı. Açık Toplum Vakfı’nın lideri da olan Soros’un Project Syndicate’te yayınlanan yazısı şöyle:

Sıkıntılı vakitler yaşıyoruz. Çok fazla şey çok süratli gerçekleşiyor. İnsanların başı karışık. Columbia Üniversitesi’nden iktisat tarihçisi Adam Tooze sahiden de bunun için tanınan bir söz buldu. O buna “çoklu kriz-polycrisis” diyor.

Çoklu krizin pek çok kaynağı var. Bana nazaran bugün dünyayı etkileyen çoklu krizin ana kaynağı yapay zekadır. İkinci sırada iklim değişikliği, üçüncü sırada ise Rusya’nın Ukrayna’yı işgali geliyor. Liste çok daha uzun lakin ben bu üçüne odaklanacağım. Bu baş karışıklığını azaltmaya yardımcı olacaktır.

1. Yapay Zeka

Microsoft, ChatGPT’yi OpenAI isimli bağlantılı bir şirket aracılığıyla Kasım 2022’de  halka fiyatsız olarak sunduğunda yapay zeka dünyayı şok etti. ChatGPT, Alphabet’in Google’ının iş modeli için varoluşsal bir tehdit oluşturuyordu. Google, rakip bir eseri mümkün olan en kısa müddette piyasaya sürmek için ağır uğraş sarf etti.

Kısa bir müddet sonra, çoklukla yapay zekanın vaftiz babası olarak kabul edilen Geoffrey Hinton, yeni teknolojinin yarattığı riskler hakkında açıkça konuşabilmek için Google’dan istifa etti. Evvelki duruşunun bilakis,  yapay zeka hakkında çok karamsar bir görüşe sahip oldu ve hatta medeniyetimizi yok edebileceğini söyledi.

Hinton, lisanı anlayıp üretebilen ve bilgileri tahlil ederek hünerler oluşturabilen hudut ağlarının geliştirilmesine öncülük etti. Datalar arttıkça, yapay zekanın büyük lisan modelleri olarak isimlendirilen modellerinin kapasitesi de arttı.

Bu durum Hinton üzerinde büyük bir tesir yarattı. “Belki de bu sistemlerde olup bitenler aslında beyinde olup bitenlerden çok daha iyidir” dedi. Hinton’a nazaran bu sistemler güçlendikçe daha da tehlikeli hale geliyorlar. Bilhassa de katil robotlar olarak isimlendirdiği büsbütün otonom silah sistemlerine karşı uyardı.

“Tamamen bilinmeyen bir bölgeye girdik. Kendimizden daha güçlü makineler yapabiliyoruz fakat denetim hala bizde. Pekala ya bizden daha zeki makineler geliştirirsek? … Yapay zekanın insan zekasını aşması beş ila 20 yıl sürecek.” Ve “daha güçlü hale geldiğinde maksatlarına daha yeterli ulaştığını kısa müddette fark edecektir.”

Hinton’un söyledikleri bende büyük bir tesir yarattı. Yapay zeka bana Goethe’nin “Büyücünün Çırağı” şiirini hatırlattı. Çırak, büyü öğrenmektedir fakat ustasının ona ne öğrettiğini tam olarak anlamamaktadır. Ustası ona yerleri süpürmesini emrettiğinde, sihirli sözcükleri bir süpürgeye uygular. Süpürge ona itaat eder, lakin çırak süpürgenin yerleri süpürmek için kovalarla su getirmesini engelleyemez ve meskeni su basar.

Reklam Alanı

Ben yapay zeka icat edilmeden evvel büyüdüm. Bu beni gerçekliğe inanan biri yaptı. İçine doğduğum dünyayı anlamanın ne kadar güç olduğunu nispeten erken bir yaşta fark ettim ve bana ahlaki rehberlik sağlaması için gerçekliğe baktım.

Biz beşerler, içinde yaşadığımız dünyanın hem iştirakçileri hem de gözlemcileriyiz. İştirakçi olarak dünyayı kendi lehimize değiştirmek isteriz; gözlemci olarak ise gerçekliği olduğu üzere anlamak isteriz. Bu iki maksat birbiriyle etkileşim halindedir. Bunu yanlışsız ile yanlışı ayırt etmemi sağlayan kıymetli bir içgörü olarak görüyorum.

Yapay zeka bu kolay şemayı yok etti zira gerçeklikle hiçbir ilgisi yok. YZ kendi gerçekliğini yaratıyor ve bu yapay gerçeklik gerçek dünyayla uyuşmadığında – ki bu epeyce sık oluyor – halüsinasyon olarak bir kenara atılıyor.

Bu durum beni neredeyse içgüdüsel olarak YZ’ye karşı hale getirdi ve YZ’nin düzenlenmesi gerektiğini savunan uzmanlara tüm kalbimle katılıyorum. Lakin YZ düzenlemeleri global olarak uygulanabilir olmalıdır. Zira hile yapma durumunda düzenlemelerden kaçanlar haksız bir avantaj elde edebilir.

Ne yazık ki tesirli global düzenlemeler yapılamıyor. Zira dünyada birbirine taban tabana zıt iki yönetişim sistemi ortasındaki çatışma hakim. Bunlar, neyin ve neden düzenlenmesi gerektiğine dair radikal biçimde farklı görüşlere sahipler.

Ben bu iki yönetişim sistemini açık ve kapalı toplumlar olarak isimlendiriyorum. İkisi ortasındaki farkı şu formda tanımlıyorum: açık bir toplumda devletin rolü bireyin özgürlüğünü savunmaktır; kapalı bir toplumda ise bireyin rolü yöneticilerin çıkarlarına hizmet etmektir.

YZ inanılmaz bir süratle gelişiyor ve sıradan insan zekasının onu tam olarak anlaması imkansız. Kimse, bizi nereye götüreceğini iddia edemez. Fakat bir şeyden emin olabiliriz: YZ kapalı toplumlara yardımcı olur ve açık toplumlar için ölümcül bir tehdit oluşturur. Zira YZ, kapalı toplumların vatandaşlarını  gözetlemesine yardımcı olan denetim araçları üretmekte bilhassa başarılı.

Bu yüzden içgüdüsel olarak YZ’ye karşıyım ancak nasıl durdurulabileceğini bilmiyorum. Şu anda öteki kimse de bilmiyor, lakin YZ’yi geliştirenlerin birçok onu düzenleme gereksinimini kabul ediyor. ABD Kongresi ve Lider Joe Biden’ın idaresi de o denli. Fakat YZ, hükümet yetkililerinden çok daha süratli ilerliyor. Biden idaresi kimi idari adımlar attı, lakin Kongre “YZ Haklar Bildirgesi” üzere bir şeyi yürürlüğe koymakta zorlanacaktır.

Bununla birlikte, bekleyemeyecek bir sorun var. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2024 yılında genel seçimler yapılacak – ve büyük olasılıkla Birleşik Krallık’ta da – ve YZ elbet bu seçimlerde değerli bir rol oynayacak. Yapay zeka dezenformasyon ve derin sahtekarlıklar üretmekte çok başarılı ve pek çok makus niyetli aktör olacak. Bu bahiste ne yapabiliriz? Karşılığım yok ancak umarım bu mevzu hak ettiği ilgiyi görür.

2. İklim Değişikliği

Çoklu krizin ikinci ögesi iklim değişikliğidir. Global iklim sistemi, bilhassa sera gazları, karbondioksit ve metanın büyük ölçekli kullanımı olmak üzere artan insan müdahalesi nedeniyle bozuldu. 2015 Paris mutabakatı, sanayi ihtilali öncesi periyodun 1.5° Celsius üzerinde bir gaye belirlemiştir. Bu amacın aşılması artık kaçınılmaz; iklim değişikliğiyle uğraş için sarf edilen tüm eforlara karşın ısınma suratı artıyor.

İngiltere hükümetinin eski baş bilimsel danışmanı David King ve Potsdam Enstitüsü’nden Johan Rockström üzere son derece saygın iki iklim bilimci, bu durumun kırılma noktalarını tetikleyebileceği ve dünyadaki ömrün çöküşüne yol açabileceği konusunda ikazda bulundu.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, mevcut iklim siyasetlerinin 2100 yılına kadar Dünya’yı 2.5°C ile 2.7°C ortasında daha sıcak bir duruma getireceğini açıkladı. Bilim insanları bunun bir felaket olacağını söylüyor. Bu artış ile, son 4 milyon yılda yeryüzünde görülen en yüksek sıcak aşılacak. Isınma, Grönland, Himalaya ve Batı Antarktika buz katmanlarının büsbütün erimesine ve deniz düzeylerinin 10 metre yükselmesine yol açacak.

Rockström, “Gezegendeki tüm büyük biyomlar çökecek – yağmur ormanları, ılıman ormanların birden fazla – permafrostun birdenbire çözülmesi, deniz biyolojisinin büsbütün çökmesi, Dünya’daki yaşanabilirliğin büyük bir kısmının değişmesi kelam konusu olacak. Ekvatoral bölgelerin etrafındaki gezegenin üçte birinden fazlası yaşanamaz hale gelecek zira 30°C civarında olan sıhhat eşiği geçilecek,” dedi.

Ne yazık ki, iklim değişikliğiyle gayret insanların geçim kaynaklarına müdahale ettiğinde, geçim kaynaklarını korumak istiyorlar. Almanya ve Hollanda’daki çiftçiler azot emisyonlarının düzenlenmesine karşı ayaklanmış durumdalar zira bu düzenlemeler inekleri beslemelerini engelliyor. Harekete geçtiler, seçimleri kazandılar ve Avrupa Birliği’ni sarstılar. Petrol şirketlerinin kar etmeye devam etme isteğinden da bahsetmeliyim.

İklim değişikliğiyle uğraşta programın çok gerisindeyiz. İklim bilimcilerin gerekli gördüğü her şeyi yapmalıyız. Emisyonları derinlemesine ve süratli bir halde azaltmalı, fazla sera gazlarını atmosferden uzaklaştırmalı ve Kuzey Kutbu’nu tekrar dondurmalıyız. Bunu yapmak için yerli toplulukların onayını almalıyız. Tüm bunlar mümkün olan en kısa müddette yapılmalıdır.

3. Rusya Ukrayna Savaşı

Bu da bizi çoklu krizin üçüncü bileşenine getiriyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali dünya için olumsuz bir durum olmuş, besin tedarikini sekteye uğratmış ve büyük jeopolitik değişimlere neden olmuştur.

Bununla birlikte, gerçek sonuç beklenenden çok daha âlâ oldu. Ukrayna ordusu kahramanca bir direniş gösterdi ve ABD ile Avrupa’nın güçlü takviyesiyle işleri bilakis çevirdi. Rus ordusunun kağıttan bir kaplan olduğu, makûs yönetildiği ve büsbütün yozlaşmış olduğu kanıtlandı. Özel bir paralı asker ordusu olan Wagner Kümesi bir mühlet işgali destekledi ancak sonunda onlar da Ukrayna’yı yenmeyi başaramadı.

Rusya’nın Ukrayna’da mağlubiyete uğraması ve Çin-Amerikan gerginliğinin azalması, dünya önderlerinin iklim değişikliğiyle uğraşa odaklanmaları için yer yaratabilir.

Rusya Federasyonu’nun pek çok bölgesi Lider Vladimir Putin’in despotik rejiminden aslında şikâyetçi ve bu gelişme rejimi büsbütün reddetmelerine neden olabilir. Putin’in hayali olan tekrar canlanmış bir Rus İmparatorluğu parçalanabilir ve artık Avrupa ve dünya için bir tehdit oluşturmayabilir.

Ukrayna’daki savaşın sona ermesi dünya için olumlu bir değişiklik olacaktır. Bu durum Biden’a ABD ile Çin ortasındaki tansiyonu düşürmek için bir fırsat sunabilir ki kendisi de Lider Xi Jinping’i ABD ile uzlaşmaya daha açık hale getirebilecek bir ekonomik gerilemenin ortasında. Biden, Çin’de rejim değişikliği peşinde değil; tek istediği Tayvan’da statükoyu yine tesis etmek.

Rusya’nın Ukrayna’da hezimete uğraması ve Çin-Amerikan gerginliğinin azalması, dünya önderlerinin uygarlığımızı yok etmekle tehdit eden iklim değişikliğiyle gayrete odaklanmaları için alan yaratabilir. Lakin bu sonuca giden son derece karmaşık ve sıkıntı bir yol var. Münasebetiyle, demokrasinin çoklu krizden sağ çıkıp çıkamayacağını sorarken bir soru işareti kullanmak yerinde olacaktır.

borsatek.com

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Forex Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!