Bosch, Türkiye’de 83 milyar TL satış geliri elde etti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Dünyanın önde gelen teknoloji ve servis tedarikçisi Bosch, Türkiye’de 2022 mali yılında net satış gelirini (konsolide edilmemiş şirketlerin satışları ve bağlı şirketlere sağlanan şirket içi teslimatlar dahil olmak üzere) iki kat artışla 83 milyar TL’ye (yaklaşık 4,1 milyar Euro) yükselterek yılı güçlü bir büyümeyle kapattı. Euro bazında ise artış yüzde 14 oldu. Şirket, yurt içinde 31 milyar TL’lik (yaklaşık 1,8 milyar Euro) konsolide satış gelirine ulaşırken, bir evvelki yılla karşılaştırıldığında euro bazında yüzde 27’lik büyüme kaydetti. Türkiye’den dünyanın dört bir yanındaki 40’ı aşkın ülkeye 2022 yılında 52 milyar TL (2,4 milyar Euro) seviyesinde ihracat gerçekleştiren Bosch Türkiye, genel ihracat hacmine yaptığı yüzde 1,1 oranındaki katkıyla önder ihracatçılar ortasında yer almaya devam etti.

Bosch Türkiye ve Orta Doğu Lideri ve Temsilcisi Daniel Korioth, “Bu kıymetli büyüme, başarılı satış stratejimizin ve güçlü ihracat potansiyeli de dahil olmak üzere faaliyet gösterdiğimiz pazarlara yüksek katma bedel sağlayan eser ve servis tahlillerine yaptığımız yatırımların gerçek yolda olduğunu bir kere daha teyit ediyor” dedi. Şirket bu sonucu; Mobilite, Sanayi Teknolojileri, Sağlam Tüketim Malları ve Güç ve Bina Teknolojisi iş dallarının direkt katkılarıyla elde etti.

Bosch Türkiye, geçtiğimiz yıl 4 milyar TL (yaklaşık 203 milyon Euro) seviyesinde yatırım yaparken, 31 Aralık 2022 tarihi prestijiyle çalışan sayısı yaklaşık 19.000 oldu.

Daniel Korioth, mevcut iş yılıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bosch Türkiye olarak geçen yılki satış düzeyini yakalamayı hedefliyoruz. 2023’te beklenen ekonomik zorluklara karşın, başta hidrojen ve elektromobilite olmak üzere geleceğin teknolojilerine odaklanmaya devam edeceğiz. Bunu gerçekleştirmek için üniversitelerle iş birliklerimizi ağırlaştırıyor, gelişim ve eğitim iş birliklerine yatırım yapmaya devam ediyoruz. Türkiye’ye uzun vadeli bağlılığımızı sürdürmeyi ve müşterilerimizin taleplerini karşılamayı hedefliyoruz.”

Küresel yetkinliklere sahip üretim tesisleri

Dünyayı iklim nötr hale getirme sürecinde hidrojen değerli bir rol oynuyor, Bosch ise hidrojen bazlı mobilitenin yolunu açıyor. Türkiye’deki çalışanların Bosch’un global eforlarına katkıda bulunduğunu belirten Daniel Korioth, “Şu anda Bursa’daki Bosch Güç Aktarma Tahlilleri Fabrikasında örnek bir hidrojen enjektörü geliştirme çalışması yapıyoruz. Mühendislerimiz, bu eserin geliştirilmesi için Almanya’daki fabrikalar ve mühendislik üniteleriyle yakın iş birliği içinde çalışıyor” dedi. Korioth, enjeksiyon sistemleri alanındaki kapsamlı tecrübesi ve yarım asrı aşan başarılı üretim geçmişi nedeniyle fabrikaya bu kıymetli sorumluluğun verildiğini vurguladı. Daniel Korioth, fabrikanın Sanayi 4.0 alanında dünyanın önde gelen üretim tesislerini bir ortaya getiren Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) platformu ‘Global Lighthouse Network’e 2022 yılında katıldığını da belirtti. Bu muvaffakiyetin elde edilmesinde, tesisteki 7.000 kişilik toplam iş gücünün ‘dijital vatandaş’ haline gelmesi için yetkinliklerinin artırılması büyük rol oynadı.  Fabrika gereksinimlerine nazaran uygulamaya konulan, hidro-erozyon için kapalı döngü proses denetimi üzere farklı yapay zeka tahlilleri de devreye alındı.

Türk otomotiv sanayisinin merkezi olan Bursa’daki Fren Sistemleri Fabrikası ise Bosch’un elektromobilite işine katkı sağlayacak. Buna nazaran fabrika, elektrikli araçların muhtaçlığını karşılayacak entegre fren sisteminin (IPB) seri üretimine yıl içinde başlayacak.

Bosch Türkiye, Ar-Ge yatırımlarına devam ediyor

Bosch mühendisleri dünya genelinde değerli projeler üzerinde çalışırken Bosch Türkiye, şirketin ‘Yaşam için teknoloji’ sloganına sadık kalarak Ar-Ge çalışmalarına da bağlı kalmaya devam ediyor. 4 Ar-Ge Merkezinde (Bursa’da 2, Manisa ve Tekirdağ’da birer tane) ve 2 Tasarım Merkezinde (Bursa ve İstanbul’da) yaklaşık 850 çalışanı bulunan Bosch, 2022 yılında bu merkezlere yaklaşık 700 milyon TL (34 milyon Euro) fiyatında yatırım yaptı.

Bursa’daki Bosch Rexroth Tasarım Merkezi ise, iş, tarım, ormancılık ve materyal taşıma makinelerinde kullanılan Güç Fren Valfi eserinin geliştirilmesinde küresel sorumluluğu üstlendi.

Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek tahlil ve servisler sunuyor 

İş dünyası teknoloji odağında dönüşürken, Bosch Türkiye pazara yeni tahliller ve servisler sunarak pozisyonunu güçlendiriyor. Bosch bünyesinde yer alan, dünyanın marka bağımsız en büyük servis ağlarından biri olan Bosch Car Service, Türkiye’de bakım-onarım pazarını elektrikli araçlara hazırlamak için kendi uzman gruplarına Norveç ve Danimarka’da eğitim aldırdı ve bu takımlar, Türkiye’de Bosch Car Service takımlarına eğitim vererek, global bilgi birikimi ve tecrübesi Türk yedek modül pazarına taşıdı.

İkili stratejisinin bir kesimi olarak Bosch, kendi fabrikalarında Sanayi 4.0 alanında edindiği bilgi ve tecrübesi, Türk endüstrisiyle paylaşmaya devam ediyor. Otomotiv ve beyaz eşya başta olmak üzere farklı dallardaki firmalara dijital dönüşümün temeli olarak gördüğü yalın üretim konusunda yol gösteren Bosch Türkiye bünyesindeki Sanayi ve İnovasyon Tahlilleri Satış Ünitesi, 5 hazır giysi ve konfeksiyon üreticisi firmaya yalın danışmanlık, eğitim ve uygulama çalışmalarıyla dayanak vermeye başladı.

Reklam Alanı

Üniversitelerle artan yakın iş birliği

Türkiye’nin ve dalın dönüşümünde yeni kuşak profesyonellerin değerinin farkında olan Bosch, üniversitelerle iş birliği yaparak tecrübelerini gençlere aktarırken, onların bilgi ve hünerlerini de geliştiriyor. Bu kapsamda Bosch Güç Aktarma Tahlilleri Fabrikası, Bursa Teknik Üniversitesi’ne hidrojen enjeksiyon ekosistemi ile bağlantılı akademik çalışmalar ve Elektrikli Araçlar ve Otonomi Öğrenci Kulübü bünyesinde kurulacak Hidrojen Ekibi için dayanak veriyor. Bursa Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu Uludağ Üniversitesi Makine Topluluğu’nun çalışma atölyesi ve tezgâhları Bosch’un katkılarıyla yenileniyor. Tekrar tıpkı üniversiteyle geçen yıl gerçekleştirilen Devir İçi Staj Programı çerçevesinde Mühendislik Fakültesi öğrencileri, bitirme projelerini Bosch Rexroth fabrikasında tamamlarken fabrikanın operasyonlarına katkı sağlayacak çalışmalar yaptı. İstanbul’daki Tasarım Merkezinde vazifeli mühendisler tarafından, güç-tahrik sistemleri ve elektrikli araçlar konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik Bosch Elektrikli Mobilite Eğitim Programı düzenleniyor. Üçüncüsü düzenlenen programda 37 farklı üniversiteden 78 öğrenci mezun oldu ve mezunların yaklaşık üçte biri bayandı. Bosch Home Comfort Group Türkiye, 2022-2023 yılı bahar periyodunda Bahçeşehir Üniversitesi Güç Mühendisliği kısmında HVAC Sistemleri dersini gerçekleştirirken, öğrencilere iklimlendirme bölümüne ait temel bahisler hakkında bilgiler verildi.

Depremden etkilenen gençlere staj imkanı

Bosch Türkiye, kurumsal toplumsal sorumluluk taahhüdüyle Kahramanmaraş zelzelesinin gereksinimlerini karşılamak ve yaralarını sarmak için de alanda yer aldı. Bosch Kümesi, Türkiye ve Suriye’de meydana gelen şiddetli zelzeleden etkilenen insanlara acil yardım hedefiyle toplam 2,5 milyon euro bağışta bulundu ve Bosch fabrikalarından arama-kurtarma grupları, çalışmalara birinci günden itibaren faal olarak katıldı. Arama-kurtarma çalışmalarında Bosch elektrikli el aletleri kullanıldı.

Bosch Türkiye ve Orta Doğu Lideri ve Temsilcisi Daniel Korioth, “Türkiye ve Suriye’deki şiddetli sarsıntının yıkıcı sonuçları bizi derinden etkiledi. Birinci önceliğimiz, etkilenen insanlara mümkün olan en kısa müddette yardım sağlamaktı. Bunu çalışanlarımız ve iş ortaklarımızla birlikte yapmaya devam ediyoruz. Zelzeleden etkilenen herkese tekrar geçmiş olsun diliyoruz” dedi.

Bosch Türkiye ayrıyeten zelzeleden etkilenen gençlerin meslek gelişimlerine takviye olmak emeliyle İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Manisa’daki fabrikaları ve ofislerinde öğrencilere Youthall iş birliğiyle staj imkanı sağladı. Uzun vadeli meslek gelişimlerini daha da fazla desteklemek için bir eğitim programı ve mentörlük konsepti geliştirme çalışmaları da devam ediyor.

Bosch Kümesi: 2023 yılı genel görünümü ve stratejik yol

Bosch Kümesi 2022 yılının zorluklarını aşarken toplam satışlarını 88,2 milyar Euro’ya yükseltti, faaliyetlerden elde edilen FVÖK marjı yüzde 4’den yüzde 4,3’e çıktı. Bosch Kümesi İdare Heyeti Başkanı Dr. Stefan Hartung, “2022’nin zorluklarını âlâ bir halde aştık, hem satışlarımız hem de marjımız beklenenden yüksek gerçekleşti” dedi. Bosch, Kovid-19 pandemisinin devam eden tesirlerine karşın 2023’ün birinci çeyreğinde satışlarını yüzde 3,5 artırmayı başardı. Mütevazı ekonomik görünüme karşın şirket, 2023 yılının tamamı için yüzde 6 ila 9 ortasında satış büyümesi hedefliyor. 2023 yılında faaliyetlerden elde edilen FVÖK marjı gayesi yüzde 5 civarında. Ekonomik ve toplumsal ortam şiddetli olmaya devam etse de Bosch, evvelki yıllara oranla kıymetli ölçüde daha süratli büyümeyi hedefliyor. Dr. Hartung, “Yaşam için teknoloji’ ile dünyanın her bölgesinde büyümeyi ve ilgili pazarlarımızda birinci üç tedarikçiden biri olmayı hedefliyoruz” dedi.

İklim değişikliğine karşı çaba, iş dünyasında ve toplumda büyük bir değişime neden oluyor ve birebir vakitte teknolojik değişimi de hızlandırıyor. Dr. Hartung, “Bu teknolojik dönüşüm, elde etmek istediğimiz büyüme fırsatlarının kapılarını açıyor. Bu bağlamda, ‘Yaşam için teknoloji’ paha yargımız sadece elektrifikasyon, otomasyon ve dijitalleşme üzere ana trendler kelam konusu olduğunda değil, birebir vakitte yazılım ve yapay zeka açısından da her zamankinden daha ideal” diye konuştu. Bosch, yazılım tabanlı otomotiv mühendisliğine yönelik bu eğilime, otomotiv tedarik işini tekrar düzenleyerek cevap veriyor: Bosch Mobilite, gelecekte Bosch Kümesi bünyesinde, kendi işinden ve kendi liderlik takımından sorumlu bir faaliyet alanı olarak yönetilecek. Gaye, mevcut ve yeni müşteri gereksinimlerine tek kaynaktan özelleştirilmiş tahlillerle daha uygun ve daha süratli hizmet verebilmek. Bosch İdare Şurası Lideri, tekrar yapılandırılan mobilite işinin yıllık 80 milyar Euro’nun üzerinde satış gerçekleştireceği 2029 yılına kadar ortalama yaklaşık yüzde 6 oranında büyüyeceğini açıkladı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Forex Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!